Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Fotografování mě pohltilo hned od počátku

Michaela Mašková, foto archiv T. Šrejbera

Pátek, 15. prosince 2023

Fotografování mě pohltilo hned od počátku

V Páteční štafetě odpovídá fotograf Tomáš Šrejber.

Drahomíra Večeřová: Zeptala bych se Tomáše Šrejbera, jaký je jeho největší fotografický zážitek a co bylo tím impulsem pro to, aby vzal fotoaparát do ruky?

Tomáš Šrejber: Jedním z mých největších fotografických zážitků poslední doby bylo courání uličkami starobylého, mystického města Váránasí v Indii. Je to asi pět tisíc let staré město na břehu Gangy, kde touží každý hinduista zakončit svou životní pouť. Kilometry úzkých uliček s neskutečnou atmosférou, nekonečné zástupy lidí. Prostě ta pravá Indie. Neskutečný zážitek.

A co bylo impulsem k tomu, abych začal fotografovat? Nehledal bych v tom žádné moudro. Asi ten pocit zná každý chlap, když kolem něj projede Ferrari. „To bych si chtěl jednou koupit.“ (smích) Kdysi jsem v některém z počítačových časopisů zahlédl recenzi na jeden z prvních digitálních fotoaparátů na našem trhu. Byla to jen malinká krabička s displejem a se snímačem, které se za několik let objevily u prvních mobilních telefonů s fotoaparátem. Skoro nic to neumělo, jen to byla nová technologie, kterou jsem prostě chtěl mít. A hned od začátku mě to pohltilo. Od té doby fotím a fotím. Dnes už to bude téměř třicet let.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?  

Zdánlivá maličkost. Byla to ta hromada sněhu, co jsme tu v posledních dnech měli. S fotoaparátem jsem se celkem vyblbnul. Mám hromadu nafoceného materiálu na méně tradiční fotografie.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?

Každopádně na Hvězdu ke kapli a dále vrcholovkou kolem Skalního divadla, Supího hnízda na Strážní stezku. Ideálně v časných ranních hodinách v podzimním plačtivém počasí. Ta mystická atmosféra Broumovek se v takovém počasí doslova násobí.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku? 

Příběh umění od E. H. Gombricha. Knihu otevřete na kterékoli stránce a velmi čtivě se dozvíte o některém z vybraných světových, známých, i méně známých uměleckých dílech. Ačkoli se to možná nezdá, je to kniha pro každého.

 

Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se zeptal?

Zeptal bych se Jany Slovákové z Městského útulku v Broumově, kde bere to nekonečné množství energie na život s broumovským útulkem a zdali si dokáže představit, že by jednou někomu odevzdala klíče od brány útulku a už tam chodila jen občas pomáhat venčit.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)