Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Páteční štafeta
  • Je dobře, že společností otázka exekucí stále více rezonuje

Je dobře, že společností otázka exekucí stále více rezonuje

Michaela Plchová, foto archiv M. Minaříka

Pátek, 4. února 2022

Je dobře, že společností otázka exekucí stále více rezonuje

Od Michala Čepelky převzal Páteční štafetu Martin Minařík z Centra sociálních služeb Naděje Broumov. A také vášnivý cyklista a začínající pěstitel vinné révy na Broumovsku.

Michal Čepelka: Rád bych se touto formou zeptal kamaráda Martina Minaříka. Martin vykonává veleprospěšnou činnost, a to práci s lidmi ve finanční tísni. A tedy mě by ze všeho nejvíce zajímalo, jak hodnotí právě končící akci Milostivé léto? Pocitově, či čistě statisticky.

Je ale taky sportovcem, konkrétně vášnivým cyklistou. Takže si dovolím ještě jednu otázku – jaká cyklotrasa na Broumovsku je Tvá nejoblíbenější?

 

Martin Minařík: Děkuji kamarádovi Michalovi za předání Páteční štafety a čtenářům slibuji, že se budu snažit být stručný, abych příliš nenudil a neodradil.

Co se týče zájmu ze strany dlužníků o akci Milostivé léto, realita skončila za mým očekáváním. Čekal jsem velký zájem, nekonal se. Proto jsem začal hledat souvislosti. Už ze smyslu exekučního řízení je zřejmé, že dlužník v exekuci není schopen našetřit větší finanční obnos a uhradit tak jistinu. Jsem rád, že naši zákonodárci se snaží zmírnit dopady některých velmi špatných exekučních zákonů vydaných předchozími vládami. Pokud se nezmění právní ustanovení a neodstraní se dopady „lichvářských zákonů“, kdy lidem dluh za nájem ve výši 50tis za 8 let vzroste na 600tis., tak ani akce Milostivé léto není spásou. Ale abych nebyl jen negativní, je dobře, že společností otázka exekucí stále více rezonuje a snad se dočkáme lepších zítřků (zákonů). A určitě je mnoho lidí, kterým akce Milostivé léto pozitivně změnila život.

Vášnivý cyklista asi jsem, bez vášně bych neměl z tohoto sportu radost. Ale to je tak vše, mé výsledky jsou tristní. Oblíbených tras pro horské kolo mám více, určitě k nim patří cesta z Machovského kříže na Pasterku, pohraniční cesta v Javořích horách. Asi nejoblíbenější trasa začíná průjezdem „tunýlku“ v Březové pod železniční tratí, pokračuje výjezdem na Honský špičák a je zakončena sjezdem Piklsteig a výjezdem z lesa u Restaurace Amerika. Mám za to, že Broumovsko by mohlo patřit k nejlepším cyklo-regionům v Čechách. Škoda, že prozatím není tento potenciál využit.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Již delší dobu se s přítelkyní Zdeňkou staráme o poměrně rozlehlou zahradu, která v sobě skrývá jakousi identitu Broumovska, a to prostřednictvím Josefa Edlera von Schrolla. Na místě, kterému říkáme Pahorek, se dříve nacházel krásný skleník zvaný „Palm house“, který se bohužel nedochoval. Zahradu nám svěřil můj děda a pozorným okem sleduje naše počínání s pravidelným přispíváním zkušených rad. Na zahradě pěstujeme mnoho druhů zeleniny i ovoce, každoroční úroda nás vždy potěší. Celý tento rok jsme se starali o vinnou révu, která na zahradě roste již přes dvacet let. Tento rok jsme se rozhodli z vypěstovaných hroznů vyrobit víno. I přes náročný proces výroby a domácí podmínky se nám podařilo vyrobit 20 litrů vína, které nebylo chuťově vůbec špatné. Máme co zlepšovat, ale i tento výsledek nás velmi potěšil a namotivoval do další práce.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?

Návštěvě bych navrhl, aby přijeli do Broumova 23. 7. 2022. Na dopoledne bych doporučil navštívit Broumovské stěny, primárně moji oblíbenou vyhlídku Korunu a Kamennou bránu. Na odpoledne by byl program následovný. Ve 14:00 sraz u fotbalového hřiště, kde by se návštěva zúčastnila Pochodu na Bigboš a celý zbytek odpoledne by strávila v Křinicích na statku Broumovského typu č. 6, kde se bude konat již 17. ročník hudebního festivalu Bigboš Křinice 2022. Takže o dobrou zábavu by bylo postaráno.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Nedávno jsem dočetl knihu od cestovatele Ladislava Zibury Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii, která byla plná alko-příběhů. Aktuálně čtu, nebo spíše studuji knihu Výroba vína u malovinařů od Pavla Pavlouška. Chtěl bych využít potenciál zahrady, rozšířit pěstování vinné révy a založit tak malé vinařství. Čím více se o pěstování vína a následné výrobě dovídám, tím více si uvědomuji, jak náročný cíl to je.

 

Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptal?

Osobně vidím na Broumovsku nevyužitý potenciál. Můj kamarád Vojta Vašák zpracovává pro města strategické plány rozvoje, proto bych se ho rád zeptal, jak vidí rozvoj Broumovska? Co se v poslední době povedlo a kde je naopak prostor pro zlepšení (nevyužitý potenciál)?

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)