Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání

Je potřeba, aby se mladí vraceli

Michaela Plchová, foto archiv Jiřího Berana

Pátek, 31. prosince 2021

Je potřeba, aby se mladí vraceli

Poslední Páteční štafeta tohoto roku patří Jiřímu Beranovi, starostovi Police nad Metují. Doputovala k němu od Jana Školníka.

Jan Školník: V poslední době se stále častěji setkávám na různých fórech se starostou Police nad Metují Jiřím Beranem a vlastně bych rád posunul štafetu tím, že se ho zeptám, jaké on vidí výzvy a případně překážky při naší společné snaze přispět ke změnám budoucnosti regionu?

Jiří Beran: Mile mě překvapila otázka od pana Školníka, kterého, ač se někdy názorově rozcházíme, si velmi vážím pro jeho neskutečné pracovní nasazení, vizionářství, kterým již mnoho let posouvá spoustu věcí kupředu. Úžasné je, že nezůstává jen u vizí, ale dokáže buldočí zarputilostí vize proměňovat v realitu. Výzev je mnoho. Tou nejdůležitější je určitě ta, aby náš region žil, dýchal, byl atraktivním a příjemným místem pro život. Proto je třeba, aby se mladí vraceli a přicházeli i další, kteří tady založí rodiny, budou zde žít, pracovat a aktivně trávit volný čas. Tomu bychom měli jít naproti. Je třeba, aby zde byla nabídka pracovních příležitostí, kvalitního bydlení, školek, škol a ideálně i středního školství. Ruku v ruce s tím je třeba nabídnout vyžití sportovní, kulturní i společenské. Dopravní spojení do vnitrozemí, kvalitní silnice. Služby, dostupnou zdravotní péči. Nesmíme zapomínat ani na sociální oblast, aby bylo kvalitně postaráno i o naše seniory. Úkoly nelehké, ale důležité. Co se týká překážek, tak asi lidské zdroje. Broumovsko má mnoho skvělých a šikovných obyvatel. Bohužel ne každý je ochoten pracovat a obětovat čas pro druhé, společnost, region…

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Mám pocit, že v překotném vývoji a uspěchanosti doby, v níž žijeme, je třeba se občas zastavit a radovat se i z maličkostí. Snažím se každý den mít radost z drobností kolem sebe. Spokojenosti lidí, úspěchu dětí, zdraví, počasí. Při tom mě napadá, že mě třeba potěšilo, že Vánoce byly na sněhu a v oba sváteční dny bylo fantastické počasí a krásné lyžování.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?

Tak v prvé řadě bych ji neposlal jen tak samotnou, ale moc rád bych ji doprovodil. A určitě by to byla příroda. Kraj tu máme naprosto skvostný a v něm spoustu míst návštěvníky neobjevených. Krásná zákoutí Broumovských stěn, kopce Javořích hor, Machovsko… Moc rád bych výlet doplnil o ukázky architektury a nemusí to být zrovna kostely. Nádherně jsou opravovány statky ve vesnicích na Broumovsku, roubenky a poloroubenky na Policku. Určitě je co nabídnout. No a závěr, tak jak se sluší a patří, v dobré restauraci nebo hospůdce. Máme velmi kvalitní regionální produkty, od piva přes maso, sýry, chléb až po výbornou kuchyni. Je dobré se trochu pochlubit, výrobcům pomoci s propagací a šířit povědomí o těchto výrobcích i mimo region.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Ač nerad, tak musím přiznat, že bohužel žádná. Ty tam jsou doby, kdy jsem jako dítě měl pocit, že mám přečtené celé dětské oddělení polické knihovny a dokázal přečíst 3-4 knihy za měsíc. Když dnes večer otevřu knihu, okamžitě se mi zavírají oči. Děti ze mě mají často legraci, když usínám i při čtení večerní pohádky. Je mnoho krásných titulů a rád bych se ke čtení vrátil, ale zatím jsem nenašel způsob, jak neusnout u prvních řádků.

 

Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptal?

Když můžu využít příležitosti, rád bych se zeptal a možná i trochu představil Kateřinu Menšíkovou, milou a skromnou dámu, která věnuje spoustu svého času a úsilí turistickému potenciálu Adršpachu a Adršpašských skal. Zajímalo by mě, co jí na této práci naplňuje a jak vidí potenciál této atraktivní oblasti do budoucna v návaznosti na rozvoj regionu.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)