Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání

Je výhodou, že nákup energií řešíme v rámci DSO Broumovsko

Text a foto Michaela Plchová

Pátek, 13. ledna 2023

Je výhodou, že nákup energií řešíme v rámci DSO Broumovsko

Páteční štafeta se nakonec přesunula z Božanova do sousedních Martínkovic ke starostovi Jaromíru Jirkovi.

Karel Rejchrt: Rád bych se zeptal starosty Martínkovic Jaromíra Jirky: Jak se dotkly současné ceny energií vaší obce?

Jaromír Jirka: Všeobecný vzestup cen energií se naší obce samozřejmě dotýká, i když zatím ne naplno. Zvedly se nám ceny paliv, která používáme k topení v obecních budovách – uhlí a pelet. Zdražení elektrické energie nás zatím úplně nedostihlo. Nakupujeme ji prostřednictvím DSO Broumovsko na komoditní burze spolu s některými dalšími členskými obcemi a městy. Poslední nákup proběhl v roce 2021 a tím máme, za tehdy platné ceny, pokrytou spotřebu do konce října letošního roku. Do podzimu tedy budeme muset nakoupit znovu. Jsme rádi, že můžeme problematiku výběru dodavatele elektřiny řešit v rámci DSO, protože se jedná o veřejnou zakázku a nákup na burze je jedním ze způsobů, který zákon umožňuje. Tím, že se nakupuje najednou pro více subjektů, nakupuje se větší objem a dostáváme se tak k lepší ceně.

Zároveň hledáme možnosti, jak uspořit na spotřebě paliv i elektřiny. Na většině obecních budov máme vyměněná okna a kde to jde, tak postupně zateplujeme. Podstatnou část elektřiny spotřebovává veřejné osvětlení, proto právě probíhá výměna osvětlovacích těles. 

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

V pracovní oblasti příslib dotačních prostředků na dvě akce v naší obci, které připravujeme už dlouho a hledali jsme na ně finanční prostředky:

1. Na rekonstrukci budovy bývalého 1. stupně školy, kde by měly vzniknout prostory k pronájmu pro podnikatelské účely a byty.

2. Na přístavbu sociálního zařízení na víceúčelovém sportovišti.

V soukromí je to narození vnoučka.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?

Mám rád přírodu, tak bych vybral Kamennou bránu. Po vycházce na hřeben Broumovských stěn bych ji určitě vzal na Chatu pod Korunou, protože každý správný výlet má končit v hospodě. K chatě mám „citový vztah“, protože jsem tam od jara do podzimu jako kluk trávil s rodiči prakticky každé nedělní odpoledne. Pamatuji si doby, kdy se zde pravidelně scházela celá vesnice. Když tam přijdu, tak si vždycky vybavím ten zvláštní pocit sounáležitosti s místem a ostatními sousedy a kamarády.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Teď čtu knihu Evy Koudelkové – Byli jsme tam doma. Jsou to vzpomínky bývalých obyvatel tzv. Českého koutku a jejich potomků na život v této části dnešního Polska, bývalého českého území.

 

Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptal?

Mám rád horské kolo a pokud mi čas a síly stačí, tak se na něm snažím jezdit. Mezi cyklisty mám po celé republice řadu přátel a když před nimi řeknu, že jsem z Broumovska, automaticky si za rovnítko dávají Rallye Sudety. Proto bych se zeptal Tomáše Čady, jakou má představu o dalším vývoji tohoto závodu, případně jestli je ještě prostor pro další zvedání pořadatelské laťky.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)