Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání

Mladí lidé se na Broumovsko přece jen vrací

Michaela Plchová, foto archiv K. Rejchrta

Pátek, 6. ledna 2023

Mladí lidé se na Broumovsko přece jen vrací

V Páteční štafetě odpovídá dlouholetý starosta obce Božanov a předseda DSO Broumovska, Karel Rejchrt.

Eliška Pohnerová: Vzhledem k tomu, že mě studia zavedla pryč z regionu, bych se ráda zeptala Karla Rejchrta, předsedy DSO Broumovska a starosty obce Božanov, zda je zájem mladých občanů zůstat v regionu a podílet se na místní samosprávě.

 

Karel Rejchrt: Děkuji Elišce Pohnerové právě za tuto otázku, která je klíčová z pohledu dalšího rozvoje regionu. Nelze na ni ale jednoznačně odpovědět. Jsou obce, kde počet obyvatel v průběhu let klesá, ale jsou obce kde naopak obyvatelé přibývají. Mladí lidé po studiu v řadě případů zůstávají mimo region, kde si za dobu studií našli zaměstnání nebo partnera. V poslední době ale přibývá těch, kteří se po letech strávených mimo region vrací na Broumovsko. Všichni věříme, že se nenaplní statistické prognózy o postupném vylidňování Broumovska.

Zvýšit zájem mladých lidí o místní samosprávu a spolkovou činnost, to je jeden z úkolů, který je před celou naší společností.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Těch věcí je více. Jednou z nich je velká podpora od občanů, kterou jsem obdržel v podzimních volbách do zastupitelstva obce. Po téměř 30 letech starostování je to pro mě velké ocenění a potvrzení správné cesty, kterou se naše obec vydala.

Také mě velmi potěšilo postoupení města Broumova do druhého kola soutěže o Evropské hlavní město kultury 2028. Přeji úspěch a držím palce nejenom městu Broumov, ale nám všem, kteří na Broumovsku žijeme, aby vítězem bylo město Broumov.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?

Do toho nejcennějšího, co tady máme, tedy do přírody, do Broumovských stěn. Do klidnějších míst, jako je Koruna, nebo Božanovský špičák. Také bych jim doporučil navštívit nedaleké Vambeřice a dvanáctikilometrový turistický okruh z Božanova přes Radków, Zálew zpět do Božanova.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Je to detektivní román. Čtení je pro mě hlavně odpočinkem a odpoutáním se od běžných starostí dne. Velký dojem na mě udělal román od Marie Stryjové „Mlč“. 

 

Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptal?

Zeptal bych se Ing. Jaroslava Šafáře, soukromého zemědělce a prodejce zemědělské techniky. Jaroslave, jak se hospodaří zemědělcům na Broumovsku a v čem vidíš budoucnost při podnikání v zemědělství?

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

  • Karel David
    Datum: 21. 1. 2023 17:54

    Zeptal bych se pana Rejchrta, proč zničil obecní cestu k Machovskému kříži, proč se lidé nemohou koupat v obecní nádrži a proč ničí kapličku a její okolí. To se sem ale nehodí, tenhle svět nechce nikdo z politiků Broumovska vidět. Karel David

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)