Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Mluvit s lidmi a znát jejich životy

Michaela Plchová, foto archiv J. Králové

Pátek, 23. září 2022

Mluvit s lidmi a znát jejich životy

Starostka obce Heřmánkovice Jana Králová odpovídá v Páteční štafetě.

Ptá se Přemek Valášek: Velice rád bych položil otázku Janě Králové, starostce Heřmánkovic, které si velice vážím za její práci v komunální politice a která – podle mého názoru – odvedla velký kus práce pro rozvoj Heřmánkovic. Jano, blíží se nám komunální volby, moje otázka tedy zní: Co bys ze svých dlouholetých zkušeností poradila nově zvolenému starostovi Broumova jako první a nejdůležitější?

 

Jana Králová: Děkuji Ti, Přemku, za předání štafety. Moc děkuji za tvá povzbuzující slova. Nevím, jestli zrovna já bych měla radit nově zvolenému starostovi. Vždyť jsou tu na Broumovsku jiní, déle a úspěšně fungující starostové, kteří jsou mým vzorem. Ale otázka byla pro mě, tak tedy budiž. Myslím, že pro představitele obce je důležitá komunikace a naslouchání. Komunikovat s lidmi, vystoupit ze své sociální bubliny, být s nimi a znát jejich životy. Naslouchat a skutečně vnímat potřeby ostatních.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?  

Tak třeba zrovna slova Přemka Valáška o mé práci. Taková slova ve dnech před volbami vždy starostovi zvednou náladu a může si říci, že to snad až tak blbě nedělá…  

Na jaře mě velice potěšilo, že se naše kostely dostaly na seznam národních kulturních památek. Je to pro nás znamení, že se na nás nezapomíná a že máme velikou naději tyto památky zachovat. 

V létě nás velice potěšila ocenění komise soutěže Vesnice roku. Sice jsme neměli žádné z prvních tří míst, ale dostat tři ceny z patnácti považuji za veliký úspěch. Letos jsme si účast vyzkoušeli poprvé, tak třeba někdy příště.

Velkou radost mám také ze získání stavebního povolení na rekonstrukci mostu, který vede přes potok z Heřmánkovic na Janovičky. Konečně se nám povedlo přesvědčit posledního z odpůrců, aby souhlasil s jeho rekonstrukcí. Diskuse s ním trvaly 8 let.

Ale já jsem vlastně spokojená neustále. Jedna z mých oblíbených zpěvaček zpívá „jsem šťastná, až to bolí“, tak to jsem já taky. Moji blízcí jsou zdraví. Mám hodného muže a děti, kteří mě ve všem podporují. Máme střechu nad hlavou. Mám kolegy v práci a přátele, na které se mohu vždy spolehnout. Naučila jsem se žít z těchto ne-nepodstatných skutečností a je mi dobře.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslala?  

Do přírody. Třeba k nám do Javořích hor. Známých a krásných cílů pro turisty je tu mnoho. Kulturních akcí také není málo a všechny mají reklamy dost. Kdo hledá hromadné vyžití, ten je určitě najde. Ale procházka lesem, loukami nebo poli, sama, s přáteli, s rodinou a rodinnými mazlíčky, to jsou skutečné lázně pro duši, divadlo a koncert v jednom. A to vše zadarmo. A divadlo tu uvidíte krásné. Jděte potichu, na louce se pasou srnky, nad vámi létají ptáci, v ohradách se pasou ovce, krávy, koně. Nebo když slunce rozehraje svou hru na světlo a stín – to je divadlo. Chcete koncert? Lehněte si do trávy a poslouchejte. Šumění trávy, lesa, zpěv ptáků – nad všechny koncerty světa. Potřebujete lázně? Příroda nám nabízí masáž nohou chůzí naboso, Priessnitzovy obklady v chladné vodě potoka. Nebo si potřebujete dát do těla? Nemusíte jezdit do posilovny. Vezměte kolo, nazujte pevné boty a vyrazte. To bude fyzička!

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku? 

U mě na nočním stolku nenajdete žádnou náročnou literaturu. Čtení beru jako relax a odpočinek pro tělo i mozek. Ráda čtu knihy trochu napínavé, detektivky nebo krimi. Na dovolené jsem jedním dechem přečetla knihu Johna Grishama Přiznání a knihy Samuela Bjorka Sova a Clona. 

 

Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptala?

Mám spoustu otázek a moc krátký život na odpovědi. Potřebovala bych mnoho životů na realizaci nápadů z nich vzešlých. Velice ráda hovořím právě s dlouholetými starosty okolních obcí o jejich starostech a radostech. Jsou mým vzorem a inspirací. Čerpám z jejich zkušeností, abych se neustále zdokonalovala. Chtěla bych se zeptat pana Karla Gabriela, který s vedením obce má také zkušenost a kterého si velice vážím pro jeho široký rozhled, životní postoj a práci, již se svou ženou Irenou pro naši obec dělají. Karle, jak vidíš vývoj úrovně života obyvatel a kultury na Broumovsku s ohledem na zkušenosti z historie našeho území.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)