Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Nejdůležitější je obyčejná skromnost

Michaela Plchová, foto archiv M. Brandejse

Pátek, 16. prosince 2022

Nejdůležitější je obyčejná skromnost

Na otázku, jak se můžeme připravit na horší časy, odpovídá v Páteční štafetě Martin Brandejs.

Jiří Vlk: Rád bych se zeptal skromného a inspirativně žijícího člověka Martina Brandejse: „Martine, pokud by ses zamyslel nad hypotetickým kolapsem společnosti, jakým způsobem by se podle tebe mohla začít formovat nová společnost a co bys doporučil jako přípravu na horší časy (např. v důsledku zvyšujících se cen elektřiny a energií)?“

 

Martin Brandejs: Tak tedy Jirko: O hypotetickém kolapsu společnosti přemýšlím už delší dobu a taky se tak trochu chystám, ale doufám, že jen prožíváme další divné období a za pár let zase půjde vývoj k lepšímu. A to, že trochu zchudneme, společnosti jenom prospěje. Ale k otázce: Pokud by skutečně bylo nutné nastavit úplně nová pravidla hry, řekněme, jako měli možnost pionýři v Americe před dvěma sty lety, pak bych volil variantu zase nějaké formy demokracie. I když asi velmi odlišné od té, kterou známe dnes.

A k druhé části otázky: Jirko, o přípravě na horší časy? Odpověď je jednoduchá, je to obyčejná skromnost. To je to nejdůležitější! To že zchudneme, je už všem asi jasné. Zásoby si můžeš udělat na něco, co je časově ohraničené, ale ne na vleklou krizi. Takže příprava na horší časy je v hlavě a přesměrování myšlení od „chci“ ke „skutečně potřebuji“.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

V poslední době... hm. No, moc mě těší, jak celé Broumovsko zkrásnělo od mého dětství. Ze zapomenutého pohraničí je úhledný kraj s opravenými domy, s posekanými zahrádkami. V létě plno turistů, skály, udržované louky, opravované a udržované památky, v lesích vlci a občas i rys... Těší mě toho hodně, víc těší, než netěší.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?

Už tak odpověděl někdo přede mnou. Ti, co sem přijedou za mnou, ti to tady znají a mají svoje místa.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Na nočním stolku knihu nemám, páč nemám noční stolek. Ale v poslední době dost často sahám po té tlusté knížce s Desaterem, ta nezklame nikdy.

 

Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptal?

Měl bych otázku na pana profesora Jana Hábla. "Dobrý den pane profesore. Jsem místní rodák, cítím se být patriotem Broumovska, a tak stále přemýšlím o dobré budoucnosti. Tak se Vás dovolím zeptat, jestli má Broumov možnost stát se vysokoškolským městem. Tedy jestli by v Broumově mohla vzniknout nová univerzita. A vzhledem k Vaší dosavadní práci, jestli byste se takového zrodu chtěl ujmout. Je pro mě hezká představa, že je Broumov centrem osvíceného vzdělání, plný mladých lidí... Děkuji za odpověď a přeji zdar Vaší bohulibé práci."

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)