Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Nikdy nás nenapadlo to vzdát

Michaela Plchová, foto archiv M. Petrové

Pátek, 3. února 2023

Nikdy nás nenapadlo to vzdát

V Páteční štafetě odpovídá provozovatelka Hotelu Střelnice v Teplicích nad Metují Miluše Petrová.

David Duda: V cestovním ruchu se poslední tři roky nepodniká snadno a Společnost pro destinační management Broumovska je tu mimo jiné proto, aby zvyšovala zájem o místní podniky a atraktivity s ohledem na udržitelnost, proto bych se chtěl zeptat provozovatelů Hotelu Střelnice v Teplicích nad Metují: Co by pomohlo, aby se jim na Broumovsku podnikalo lépe? Vlastně bych rád věděl, jaké na Broumovsku vidí překážky v podnikání a co jim tu naopak vyhovuje.

 

Miluše Petrová: Děkuji panu Dudovi za předání štafety a na jeho otázku odpovím trochu zeširoka i vzhledem k místím poměrům.

Poslední tři roky pro nás byly opravdu krušné. Hotelnictví a gastro se stalo takovým otloukánkem doby covidové. Když jsme vše ustáli a chtěli se nadechnout, přišla energetická krize a s tím spojená inflace. Nikdo, kdo neprovozuje hotel nebo restauraci, si neumí představit, čím jsme si prošli. V období covidu lidé do restaurací a hotelů nemohli nebo jen s velkými omezeními a nyní, když mohou, tak často nemají za co, nebo mají důležitější finanční priority než jít do restaurace.

Jsme jediným plně funkčním a celoročně provozovaným hotelem ve městě. Víme, že svým vlastním marketingem a reklamou děláme i my velkou propagaci našemu městu a skalám. Ročně přijede stovky hostů, kteří neživí pouze náš hotel nebo naši restauraci. Pokud bychom museli hotel uzavřít, nebude ve městě už žádný otevřený hotelový provoz. Podle mého názoru je tedy v zájmu města provoz udržet a podpořit v době, kdy přijdou zlé časy. Bylo by skvělé, kdyby nás město v těchto těžkých dobách podpořilo a pomohlo nám třeba tím, že dočasně upraví místní poplatky nebo poplatky za letní předzahrádky apod.

Co se týká Společnosti pro destinační management Broumovska, tak samozřejmě sledujeme její činnost a vidíme posun v její práci. Vítáme jakoukoli propagaci, prezentaci, marketing nebo reklamu. Na základě poptávky také vítáme bonusové programy, které lze nabídnout hostům. To již velmi dobře funguje. Největší překážkou pro náš obor je sezónnost. V létě se nestíhá, v zimě není moc práce. Pomohlo by nám tedy zaměřit se na podporu mimo sezóny tak, aby klienti měli zájem jezdit do regionu celoročně.

To, co nám zde naprosto vyhovuje, je úzký kontakt s přírodou a úzký kontakt s celým světem díky mnoha zahraničním klientům i z velmi vzdálených a exotických zemí.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Pocházím z Meziměstí, celé mládí jsem lezla na skály, po vysoké škole jsem zůstala 30 let v Praze, kde mě živila reklama, marketing a obchod v mediích. V roce 2015 mě láska k rodnému kraji a Broumovsku zavolala zpět a já začala podnikat s velkými iluzemi v hotelnictví. Věděla jsem, že lidé jsou v tomto kraji rázovití. Přijetí bylo, i když pocházím odtud, velmi vlažné až nepřátelské. Často jsem měla pocit, že případný neúspěch našeho podnikání by mnoho lidí potěšilo. Nejspíš převážil vžitý názor, že každý hospodský je zloděj a lump. To, že pracujete každý den 14 hodin denně a že jste zpočátku kuchař, uklízečka, ekonom, markeťák, recepční, servírka a nevím co ještě, než seženete opravdu kvalitní personál, věděl málokdo. Tím víc vás raní, když vše začne fungovat a najednou narazíte do zdi jménem covid-19 a ceny energií, a pak další tři roky vidíte, jak vám objektivní příčiny ničí plody vaší práce a nemůžete s tím nic dělat. Nikdy nás ale nenapadlo to vzdát.

Proto mě nyní nejvíc těší, že se, podle mého názoru, začínají utvářet dobré vztahy. Restaurace je místo potkávání se s přáteli, místo k diskusím a oslavám a vždy to byl ten nejdemokratičtější parlament. Cítím i pozitivní přístup místních k tomu, že tu je místo, kde se setkávají a kde se snad cítí dobře a že jsou rádi, že vidí své sousedy a přátele, známé, se kterými se dá pobavit, diskutovat nebo i pohádat. Týden od týdne je to lepší a lepší, což mě opravdu velmi těší. Snad se postupně začnou uzdravovat vztahy i v celé společnosti.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslala?

To je otázka, na kterou se nedá jednoznačně odpovědět. Jak již zmínilo několik mých předchůdců, záleží na tom, jak dlouho se návštěva zdrží, zda přijela poprvé, nebo již vícekrát, nebo jaké je právě počasí. Našim klientům v hotelu doporučujeme výlety prakticky každý den a vždy se snažíme jim poradit tak, aby to stihli časově i podle svých představ. Nemusím zde zdůrazňovat, že Broumovsko je klenotnicí opravdu velké řady přírodních skvostů a kulturních památek, a tak je někdy opravdu těžké poradit optimálně. Pokud přijíždějí poprvé a většinou na víkend, potom je povinností shlédnout Adršpašské a Teplické skály, případně skály v okolí Bischofsteinu včetně rozhledny Čáp. Pokud přijedou na týden, tak ani tak se vše stihnout prostě nedá. Většinou se ptáme, co preferují, zda chtějí do skal, vylézt na Ruprechtický špičák nebo třeba objevit krásu broumovských kostelů.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Knihy miluji, jsem velký čtenář. Z posledního období jsou to knihy od Siega Larssona a Jaroslava Kmenty. A nyní jsem propadla životopisům slavných hudebních skupin a na stolku mi leží aktuálně životopis hudební skupiny Abba, kterou čtu již podruhé. Fascinuje mě často se opakující scénář, kdy strašně usilujete o to být úspěšný, známý, obětujete tomu úplně všechno. Přes mnoho překážek se to stane a ze dne na den máte vlastní letadlo, velké jmění a slávu. Přijdete ale o soukromý život, je s vámi manipulováno a nemůžete si jít sám koupit ani rohlík. Mnohdy tuto nabytou slávu mnoho slavných osobností neustojí a končí s fyzickými a psychickými problémy, případně smrtí.

 

Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptala?

Bydlíme na okraji Teplic nad Metují blízko lesa, kam také ráda chodím na houby. Už se mi jednou stalo, že jsem viděla vlka. Ráda bych se proto zeptala pana Kafky ze Správy CHKO Broumovsko, jak je na tom zdejší vlčí populace a zda se máme při setkání s vlkem něčeho bát?

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)