Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Obrovským zdrojem inspirace mi jsou lidé

Michaela Plchová, foto archiv M. Šafářové

Pátek, 26. srpna 2022

Obrovským zdrojem inspirace mi jsou lidé

Studentka Gymnázia Broumov Marie Šafářová odpovídá v Páteční štafetě.

Ptá se Šárka Rambousková: Celý svůj život se pohybuji, a děkuji za to, mezi mladými lidmi – je to skvělá věc, mohu doporučit, a mezi studenty bych vybrala Marušku Šafářovou, budoucí sextánku. Ona je velmi nadaná, je houslistka, hodně čte, má ráda divadlo, operu, a hlavně píše… a výborně… myslím, že by měla „dostat prostor”, i když je jasné, že vlastně všichni moji studenti jsou skvělí.

Maruško, o čem ráda píšete, co Vás inspiruje, jak moc Vás tvorba „bolí”, nebo to jde lehce? Maruško, neláká Vás napsat písňový text?

Marie Šafářová: Ráda píšu o všem, co je kolem mě – o přírodě, lidech i ironických situacích. Inspirace se dá totiž najít téměř ve všem, stačí sledovat svět a přemýšlet o něm. Obrovským zdrojem inspirace mi jsou lidé, jejich prožívání a mezilidské vztahy.

Psaní samo o sobě naštěstí jde lehce. Tendenci „bolet“ mají spíš věci, které mu předcházejí. Většinou to funguje tak, že mě něco emočně rozhodí nebo zkrátka překvapí a já o tom pak něco napíšu, takže psaní má už spíše úlevný účinek. Často si skrze něj skvěle srovnám myšlenky.

O písňovém textu už jsem v minulosti uvažovala – na popud jedné knížky, kterou jsem tehdy četla – ale nikdy jsem se nedostala k jeho realizaci. Poslední roky jsem si spíš hledala vlastní styl v psaní a spojení s hudbou zůstalo v pozadí. Je však možné, že v budoucnu se k němu dostanu…

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Letos v létě mě potěšila spousta věcí – především křest knížky, koncert Harryho Stylese, což byl zároveň můj první velký koncert, takže nová zkušenost, a také návštěva Londýna. Jinak věci, které mě těší stále, například moji přátelé.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslala?

Na víc míst, aby poznala co nejvíc možných stránek Broumovska. Samozřejmě do kláštera, potom také do přírody, ale hlavně do dřevěného kostela, který podle mě rozhodně stojí za návštěvu.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Momentálně mám rozečtených víc knih. Už druhý měsíc se věnuji knihám ze série Šest tudorovských královen od Alison Weirové. Dále Mistr a Markétka od Michaila Bulgakova, a nakonec soubor básní Jiřího Wolkera.

 

Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptala? 

Ráda bych se zeptala svojí spolužačky a kamarádky Libušky Betášové, jak by zhodnotila výuku na Gymnáziu Broumov a také celé Broumovsko, zda by něco změnila, kdyby mohla, případně co… Libuška je velice inteligentní a všímavá a já si myslím, že zrovna ona by měla dostat prostor.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)