Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Rádi bychom navázali na tiskařskou tradici

Michaela Plchová, foto archiv J. Horského

Pátek, 11. listopadu 2022

Rádi bychom navázali na tiskařskou tradici

V Páteční štafetě odpovídá grafik Jakub Horský, který spolu se svou ženou Evou stojí za zpracováním přihlášky Broumova do soutěže o titul Evropské hlavní město kultury.

Marie Silondi: Ráda bych se zeptala Jakuba Horského a jeho ženy Evy, kteří jsou spjatí s Martínkovicemi a stojí mimo jiné za skvělými ilustracemi a grafickým zpracováním naší přihlášky Broumov 2028 do prvního kola soutěže o titul Evropské hlavní město kultury. Co kreativního v Martínkovicích do budoucna chystáte?

Eva a Jakub Horští: Ve výhledu blízké budoucnosti se těšíme na spolupráci při přípravách druhého ročníku Svatojiřské pouti, která měla letos v dubnu obnovenou premiéru a moc se vydařila.

Ve výhledu dlouhodobějším je to pak rekonstrukce stodoly u statku pro usazení naší velké historické sbírky tiskařských, knihtiskových a grafických strojů. Nemělo by však jít o muzeum či zakonzervovaný prostor. Naše vize je vytvoření otevřeného místa pro tvorbu a setkávání se s lidmi z oboru i se širokou veřejností a navázání na tiskařskou tradici s možnostmi workshopů a uměleckých rezidencí.

Statky broumovského typu jsou nádherné, velkolepé, jedinečné a s obrovským geniem loci. Zároveň je to však i ohromná kupa práce vyžadující spoustu času a sil. Postupujeme ale malými krůčky stále kupředu.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Obrovský úspěch byl samozřejmě postup Broumova do finále soutěže o Evropské hlavní město kultury. Máme radost, že jsme mohli být u toho a těšíme se na další dobrodružství se skvělým týmem Broumova 2028.

Z drobných radostí je jinak potřeba těšit se denně, a tak jsem si užíval třeba každý slunný den babího léta na Broumovsku, kterých bylo letos požehnaně a bylo tak možné pracovat venku i chodit na výlety.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?

Snažil bych se namíchat vyvážený mix kombinující barokní a lidovou architekturu s kulturní krajinou i divokou přírodou. Klidně bych ale zvolil i méně náročnou variantu toulání se krajinou po lesních a polních cestách pod Stěnami, zakončené posezením v přístřešku na vyhlídce Na Balvanech, ze které je krásný výhled nejen na Martínkovice, ale na celé Broumovsko a Javoří hory.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

20. díl britského periodika o tisku Pressing Matters, které mi dorazilo před týdnem a na které se čtvrtletně vždy moc těším. Času na beletrii teď bohužel není mnoho, a proto ho nejraději věnuji čtení s dcerou – aktuálně máme na stolku rozečtenou knihu Fantastický pan lišák od Roalda Dahla.

 

Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptal?

Předám štafetu Petře Kultové, která je nejen vynikající programovou koordinátorkou Broumova 2028, ale především zapálenou a neohroženou cyklistkou: Broumovsko – galusky nebo hrubší vzorek?

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)