Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Stromy vnímám jako pouto mezi člověkem a sluncem

Michaela Plchová, foto archiv J. Kozderky

Pátek, 24. února 2023

Stromy vnímám jako pouto mezi člověkem a sluncem

V Páteční štafetě odpovídá Jan Kozderka, který ve svém životě vysázel více než osm tisíc stromů, z toho velkou část na Broumovsku.

Filip Vávra: Rád bych se zeptal Jana Kozderky, kolik za svůj dosavadní život vysázel stromů a co ho k tomu vedlo?

Jan Kozderka: Filipe, díky za štafetu. Vysázel jsem asi 3000 ovocných a 5000 lesních stromů. Ty nejdůležitější důvody, proč sázet stromy už jsi uvedl Ty: díky stromům máme co pít, protože bez jejich schopnosti zadržet a přečerpat vodu by se srážky od moře dostaly jen pár set kilometrů do vnitrozemí. Díky stromům máme co jíst, protože úrodná půda je výsledkem akumulace přebytků z metabolismu lesa po statisíce let. Díky stromům můžeme dýchat, ohřát se u krbu, houpat děti v kolébce.

Stromy jsou domovem ptákům i veverkám, komunikují mezi sebou a jsou schopné posílat si navzájem živiny prostřednictvím říše hub. Mohou být němými svědky několika staletí. Ačkoliv nemají mozek, dokážou přežít a člověka nepotřebují. Člověk ale stromy potřebuje. Vnímám je jako pouto mezi člověkem a sluncem, a dokonce jsem o tom složil píseň: Strom.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Každodenní maličkosti: domácí chléb, domácí mýdlo a tvořivost mé ženy. Úžas v očích mé dcery, když na stromě vidí vrabce. Hovínko v nočníku. Inspirativní setkání, rozhovory s kamarády.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?

Mám rád procházku ze Zdoňova do Horního Adršpachu. Na Libné je vidět pár tůní, co jsme tam s pomocí dobrovolníků a za podpory Správy CHKO vykopali, údolí je prosluněné a klidné. Další příjemná procházka s tůněmi a výhledem na Broumovské stěny je zadní cestou z Velké Vsi do Rožmitálu, okolo lomu na kopec a dolů do horního Šonova.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Sice nemám ani noční stolek, ale rád bych se dostal ke čtení knížky Montessori batole. A ujíždím na podcastech The Great Simplification Nata Hagense, Radio Ecoshock od Alexe Smithe a Planet Critical od Rachel Donald.

 

Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptal?

Rád bych se zeptal Jana Staroby, co ho přimělo usadit se na Broumovsku a pomáhat krajině?

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)