Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

V práci s dětmi vidím velký potenciál

Michaela Mašková, foto archiv P. Šilhánové Hajpišlové

Pátek, 1. března 2024

V práci s dětmi vidím velký potenciál

V Páteční štafetě odpovídá Petra Šilhánová Hajpišlová, předsedkyně Oblastního spolku Českého červeného kříže Náchod, která pochází z Broumovska.

Hana Dziuba: Jak jsem psala na začátku, moje dobrovolná činnost není jen o hasičině. Jsem i členkou Českého červeného kříže. Tak jako já jsem od morku kostí hasičkou, tak v oblasti ČČK je na tom stejně Mgr. Petra Šilhánová Hajpišlová. A tak se zeptám: Hajpi, Co Broumovsko, Ty a Český červený kříž?

Petra Šilhánová Hajpišlová: Mnohokrát děkuji za předanou štafetu! Poctivě jsem si prolistovala štafetové předběžce a je mi ctí na chvilku převzít štafetový kolík, byť jsem naprostý nesportovec.

Co já a Broumovsko? Mé rodiště, místo, kde jsem rozum brala a kam se vracím za rodinou, přáteli a zážitky, byť mě životní větry zavály v roce 2009 více do středozemí, a to do Jaroměře.

No a Červený kříž? Od roku 2007 má náplň volných chvilek, kdy jsem se z malého zdravotníka na sportovních akcích typu Rallye Sudety, z veselé holky, která školí děti první pomoc v DDM Ulita Broumov, stala v roce 2022 předsedkyní Oblastní výkonné rady při Oblastním spolku ČČK Náchod. Když jsem studentům mého domovského Gymnázia Broumov vypravovala v loňském roce o Českém červeném kříži, té prastaré organizaci, sami žasli, co všechno se dá s ČČK zažít, kolik radosti z pomoci druhému může člověk získat. Pro celý okres Náchod aktuálně stavíme systém krizové připravenosti, byla znovuobnovena Humanitární jednotka – parta lidí, kteří v případě potřeby, kdy nastane něco nehezkého, přiloží ruku k dílu, aby zase bylo dobře. Stejně jako Hanka Dziuba vidím potenciál v práci s dětmi. Učíme děti první pomoc a každý rok pořádáme Letní zdravotnický tábor. S ním se také vracím na Broumovsko, konkrétně do Teplic nad Metují.

 

Co Vás těší na životě na Broumovsku?

Sama na Broumovsku již nežiji, ale těší mě, že žije Broumovsko! To totiž za poslední roky skutečně ožilo a chytlo dech. Leckterá města tzv. ve vnitrozemí mohou závidět. Kdyby náhodou měl čtenář pocit, že tomu tak není, já ten pocit mám. Broumovsko a dění okolo sleduji a mohu porovnávat. Fandím každému, kdo dělá něco pro lidi a sama vím, jak je těžké vydržet a vymýšlet nové, nebo stávající vylepšovat.

 

Jaký je Váš největší kulturní zážitek v poslední době (může být kniha, CD, koncert, výstava…).

V září roku 2023 zahajovací koncert České filharmonie v pražském Rudolfinu.

 

Jaké je Vaše nejoblíbenější jídlo, a pokud nám prozradíte, i Váš největší jídelní prohřešek?

Jsem velmi vděčný strávník… Kromě máku, kokosu a kapusty sním úplně vše. Při své barokní postavě musím trochu hledět na to, abych se vešla do futer dveří, ale grilované krkovičce se salátem košem nedám nikdy!

 

Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se zeptala?

Štafetu bych ráda předala manželům Janě a Petrovi Malíkovým, kteří léta a s láskou provozují Chatovou osadu a kemp Ostaš. Žít a pracovat pro lidi na jednom z monumentů Broumovska je možná z pohledu návštěvníka romantické, ale musí to být i těžký životní chleba. Takže Malíkovi, jak to šlo, jak to jde a jak to půjde na Ostaši?

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)