Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání

Z výšky je lehčí uvědomit si, jak jsme malí

Michaela Plchová, foto archiv J. Šefce

Pátek, 1. července 2022

Z výšky je lehčí uvědomit si, jak jsme malí

V Páteční štafetě odpovídá Jaroslav Šefc, podnikatel a milovník létání na kluzácích.

Kristýna Kultová: Ráda bych předala štafetu Jaroslavu Šefcovi a zároveň se i zeptala na jednu otázku. Jakou zájmovou činnost bys doporučil obyvatelům Broumova a blízkého okolí?

Jarda Šefc: Vždy mě motivovaly činnosti, kde se skloubil intelekt a pohyb na čerstvém vzduchu. Pro Broumov mi připadne ideální kombinace kolo, létání a v zimě běžky. Létání má přesah do meteorologie, stavby letadel, navigace a orientace v třírozměrném prostoru. Kolo a běžky jsou ideální na rozdýchání a rozhýbání těla. V úžasném prostředí Broumovského výběžku je to dle mého soudu ideální kombinace, která pomáhá tělu i mysli nezakrnět.

Co Vás v poslední době potěšilo?

O víkendu jsem vzal svého synka na Koupálo na Janovičky. V neděli večer mi sám řekl, že by chtěl znova. Je příjemné slyšet, že jsou naše děti spokojené zde v Broumovském výběžku. Mám z toho radost…

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?

Dvě místa. Vzhledem ke skutečnosti, že sám létám v místním aeroklubu, tak bych je vzal na terasu na letiště. Kafe a následně prohlídka Broumovska ze vzduchu je příjemnou alternativou k prohlížení nádhery Broumovského výběžku ze země. Z výšky je lehčí uvědomit si naši „malost“ a získat nadhled, který nám pomáhá smát se i v situacích, kdy je nám nelehko.

Dále bych návštěvu vzal na Kamennou bránu nad Martínkovicemi. Je to fantastický skalní útvar. Opomíjená krása Broumovských stěn.

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Vždy mám rozečteno více knížek a podle nálady a času sáhnu po různém čtení. Právě jsem dočetl titul Cesta k nesvobodě od Timothyho Snydera. Velmi aktuální čtení ve světle dění na východ od našich hranic. Je úžasné, že existují analytici, kteří jsou schopni vidět „dopředu“ v čase.

Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptal?

Mám kamarádku, která žije dlouhodobě mimo ČR. Na Broumovsko však jezdí cca 30 let a má to tu ráda. Předávám tedy pomyslnou štafetu do Idaha Lidce Pelikánové:

1/ Kdy jsi byla v Broumově poprvé a co Ti první vytane na mysli, když se řekne Broumov?

2/ Když porovnáš sportovní a kulturní aktivity v Idahu a v Broumově. Co myslíš, že bychom mohli u nás změnit k lepšímu?

3/ Vím, že miluješ divokou přírodu. Kde je podle Tvého názoru hranice mezi masovým turismem a zachováním původních tradic a kultury v lokálním prostředí? Aby místní obyvatelé neměli pocit, že jim turisté „ukradli“ klid a pohodu?

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)