Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání

Zachovat na některých místech divočinu se vyplácí

Michaela Plchová, foto archiv L. Clouser

Pátek, 8. července 2022

Zachovat na některých místech divočinu se vyplácí

V Páteční štafetě odpovídá poněkud netradičně někdo, kdo zde trvale nežije, zato má Broumovsko moc rád. Lída Clouser žije v Idahu a její odpovědi na otázky Jaroslava Šefce mohou být pro Broumovsko dozajista inspirativní.

Jaroslav Šefc: Mám kamarádku, která žije dlouhodobě mimo ČR. Na Broumovsko však jezdí cca 30 let a má to tu ráda. Předávám tedy pomyslnou štafetu do Idaha Lidce Pelikánové, provdané Clouser.

 

Lída Clouser:

1/ Kdy jsi byla v Broumově poprvé a co Ti první vytane na mysli, když se řekne Broumov? 

Moje první návštěva Broumova byla během mých univerzitních let. S partou kamarádů jsme dorazili do Broumova na kolech. Na mysli mi vždy vytane restaurace Hvězda na vrcholku Broumovských stěn. V mládí jsme nedbali na vrstevnice na mapě a cíl našeho týdenního cyklovýletu na Hvězdu byl pamětihodný.

 

2/ Když porovnáš sportovní a kulturní aktivity v Idahu a v Broumově. Co myslíš, že bychom mohli u nás změnit k lepšímu?

Broumov nabízí mnohem více kulturních aktivit než naše oblast v Idahu. Co by se však dalo doporučit, je kombinace kultury a sportu. Koncert či krátká výstava na netradičním místě, spojená s výletem či jen poskytnutí prostor, kde dobrovolní hudebníci zpestří návštěvu, je super!

 

3/ Vím, že miluješ divokou přírodu. Kde podle Tvého názoru je hranice mezi masovým turismem a zachováním původních tradic a kultury v lokálním prostředí? Aby místní obyvatelé neměli pocit, že jim turisté „ukradli“ klid a pohodu?

V Idahu se vyplácí za každou cenu zachovat alespoň v některých oblastech divočinu. I když to není pro turisty jednoduché. To, že nedotčená příroda existuje a k přežití pár dnů v této oblasti je potřeba velkého úsilí, láká dobrodruhy a poskytuje úlevu přírodě. Doporučila bych tedy „neusnadňovat” přístup k určitým oblastem; naopak! Někdy to má pozitivní dopad. 

K zachování místní kultury a lokálního prostředí je třeba, aby v lokalitě žili lokální lidé. Doufám, že Broumovsko nedovolí to, aby místní domky a pozemky byly vykoupeny zbohatlíky a cena života pro místní občany byla neúnosná. Tento osud bohužel potkal mnoho turisticky atraktivních oblastí v Idahu. 

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Krásné nám kvetly stromy v zahradě, budou jablka! 

 

Kam byste vzala na Broumovsku návštěvu?

Prošli bychom se parkem Alejka a poseděli na kávě v klášterní kavárně. 

 

Jaká kniha leží Vašem na nočním stolku?

Dárek z moře od Anne Lindbergové. Je to kniha úvah o životních otázkách napsána před 70 lety ale stále aktuální. Dále mi na stole leží několik map sloužících k plánování výletů. 

 

Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptala?

Musím se omluvit, neznám lidi na Broumovsku do té míry, abych se mohla někoho na něco zeptat. Přenechávám tedy tuto „povinnost“ redakci.

Naše Broumovsko předává Páteční štafetu Pavle Jenkové, jedné z organizátorek projektu OnStage, který do Broumova přinese nové volnočasové aktivity pro děti. Pavlo, projekt OnStage je tzv. na spadnutí, začít by měl v září. Co přesně se tedy zrodilo, co mohou obyvatelé, a především broumovské děti, očekávat, a pokud mají zájem, kde konkrétně se mohou děti zapojit?

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)