Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání

Změny v Adršpachu mě naplňují optimismem

Michaela Plchová, foto archiv M. Kozára

Pátek, 8. dubna 2022

Změny v Adršpachu mě naplňují optimismem

V Páteční štafetě dnes odpovídá bývalý místostarosta obce Adršpach, lesník a majitel penzionu, pan Michal Kozár.

Petr Kuna: Příroda Broumovska i Adršpašsko-teplických skal mi dlouhodobě leží na srdci. Jednou z osobností, se kterou Správa CHKO Broumovsko dlouhodobě spolupracuje a které si osobně velmi vážím, je lesník, majitel penzionu a bývalý místostarosta obce Adršpach, pan Michal Kozár. Chtěl bych se ho zeptat, jak on ze svých zkušeností hodnotí změny v organizaci turistického ruchu v Adršpašsko-teplických skalách v posledních letech a jeho reálné dopady na život v obci o okolní přírodu.

 

Michal Kozár: Děkuji panu Kunovi za milý úvod, méně již za otázku, která je spíše na knížku než na pár odstavců. Pokusím se.

Zastupitelstvo obce Adršpach se v posledních dvou letech zaměřilo na zlepšení kvality poskytovaných služeb návštěvníkům skalního města v Adršpachu. Jako cíl si stanovilo stabilizaci počtu návštěvníků na přijatelné množství. Přijatelné z hlediska ochrany životního prostředí, ale i z hlediska ekonomického. I díky těmto omezením si nedovedu představit budoucí investice do obecní infrastruktury, jako jsou protipovodňová opatření, intenzifikace ČOV, výstavba chodníků atp., bez podpory Královehradeckého kraje. Na druhou stranu vnímáme ochranu přírody jako jedinou cestu k dosažení udržitelnosti celého systému.

Jedná se o úkol téměř nadlidský. Rozhýbat léty strnulou komunikaci s okolním světem. Ať již profesním, turistickým, politickým, ochranářským, státním, polostátním, mediálním… Paní Ing. Kateřina Menšíková, Ph.D., je tím kvalifikovaným srdcařem, kterému se díky stovkám drobných krůčků podařilo vybudovat a uvést v život návštěvnický rezervační systém pro skalní město Adršpach. Začátkem tohoto roku ji zastupitelé obce Adršpach pověřili funkcí prokuristy na pozici koordinátora cestovního ruchu. Obrovský přínos paní Menšíkové a rozhodnutí zastupitelů obce Adršpach, považuji za nejvýznamnější události v turistickém ruchu v Adršpachu za posledních 20 let.

A reálné dopady na život v obci a přírodu? Jednoznačně pozitivní. Zajistí udržitelnost, a to mě naplňuje optimismem a nadějí. Nadějí, že máme dostatek kvalitních lidí k zajištění kvalitního místa pro život. Pro život místních obyvatel i návštěvníků skalních měst a okolí. Nadějí, že jsme schopni řešit si své problémy sami, bez tendenčních a lživých studií, které nám říkají, jak máme žít a co v budoucnu můžeme, co nemůžeme a co musíme.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Zastupitelstvem obce Adršpach jednohlasně schválená pomoc ukrajinským uprchlíkům ve výši 100 tisíc korun.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?

Jednoznačně do Adršpašských skal. Tento přírodní unikát je totiž perlou nejen Královehradeckého kraje, ale i celých Čech a Evropy. Posléze si stačí otevřít kartu hosta Broumovska a máte před sebou výčet asi patnácti dalších destinací, jedna hezčí než druhá, v čele s broumovským klášterem.

Asi před patnácti lety mi jedna kamarádka řekla, že do Adršpachu na dovolenou nepřijedou, protože tu máme jenom skály a v Českém ráji je to pestřejší. Dnes můžeme toto bohaté broumovské portfolio nabídnout díky obětavé práci lidí, kteří mají tento kraj za svůj a hluboko v srdci. Velmi si vážím práce Honzy Školníka, kterému bych za jeho přínos pro celý region rád poděkoval. I když mimo otázku – pane Školníku děkuji.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Mám jich na stolku více. Ta nahoře je Kniha o tichu od novodobého génia, pana Josefa Formánka.

 

Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptal?

Zeptal bych se jedné úžasné paní ředitelky jedné úžasné malotřídky – mám na mysli paní Karolínu Gottsteinovou, ředitelku ZŠ a MŠ Adršpach – na její profesní začátky i na současný stav, a na to jak ji naplňuje její práce. Zda je hrdá na své žáčky, tak jako jsme hrdí my na ni. Ještě bych se Vás, paní ředitelko zeptal, jak to jde všechno dohromady stihnout? Jste rodič, manažerka, účetní, učitelka, kuchařka, personalistka, zaměstnavatelka… Stojí Vám to vše za to?  

Děkuji za odpověď a za Váš obrovský přínos pro obec Adršpach a okolí. Děkuji.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)