Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Kultura
  • Hudba
  • Další hudební poklady Broumovska odhalí tento týden Kateřina Englichová s recitálem při svíčkách a klavírista Matthias Kirschnereit v Božanově

Další hudební poklady Broumovska odhalí tento týden Kateřina Englichová s recitálem při svíčkách a klavírista Matthias Kirschnereit v Božanově

Kateřina Ostradecká, foto archiv ZPB

Čtvrtek, 18. srpna 2022

Další hudební poklady Broumovska odhalí tento týden Kateřina Englichová s recitálem při svíčkách a klavírista Matthias Kirschnereit v Božanově

Letní festival klasické hudby Za poklady Broumovska se tento týden přehoupne do poslední čtvrtiny. V pátek 19. 8. nabídne svým posluchačům v Adršpachu harfový recitál při svíčkách rezidenční umělkyně Kateřiny Englichové a v sobotu 20. 8. pak vystoupení špičkového německého klavíristy Matthiase Kirschnereita v Božanově.

Romanticko–moderní repertoár v podání rezidenční umělkyně festivalu Kateřiny Englichové navazuje na úspěšný koncept koncertu při svíčkách z minulého roku. Atmosféru umocní fakt, že do kostela Povýšení sv. Kříže v Adršpachu není obvykle přivedena elektřina, svíčky tak budou při koncertě významným zdrojem světla. Koncert se koná v pátek 19. 8. od 21 hodin. Program je koncipovaný přímo pro festival a uvede i méně známá díla harfového repertoáru. Vstupné na koncert je 290 Kč, vstupenky je možné zakoupit online na festivalovém webu www.zapoklady.cz.

Program koncertu:

C. Debussy: Danse sacrée et danse profane (Tanec nábožný a světský)

A. Hasselmans: Feuilles dautomne, “Podzimní listí”, Op.45               

                           La source “Pramen”- Étude de concert, Op.44

Z. Fibich: Nálady, dojmy a upomínky (výběr), (Adaptace pro harfu K. Englichová)

C. Salzedo: Chanson dans la nuit

D. Shpylova: Fantasie na ukrajinskou píseň “Oj u vishnevomu sadu”

(věnováno K.Englichové srpen 2022)

P. Glass: Why does someone have to die?

                Metamorphosis I. & II. (Adaptace pro harfu K. Englichová)

L. S. Caramellino: Suite  (věnováno K. Englichové)

1. Andromeda

2.Marilyn

3.Cassiopeia

Druhý koncert tohoto týdne se uskuteční hned v sobotu 20. 8. od 18 hodin v božanovském kostele sv. Máří Magdalény, kde vystoupí špičkový německý klavírista Matthias Kirschnereit.

„Zahraničí umělci tvoří téměř polovinu programové náplně letošního festivalu Za poklady Broumovska. Jejich účast je dokladem toho, že festival je atraktivní pro vytížené zahraniční umělce a že význam festivalu stoupá i v očích zahraničních interpretů. Debut německého pianisty Matthiase Kirschnereita přiveze do božanovského kostela tradiční i méně hraný repertoár, kromě děl Ludwiga van Beethovena zazní i zřídka uváděná sonáta argentinského hudebního skladatele Alberta Ginastery,“ uvedla ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Matthias Kirschnereit patří mezi špičkové německé pianisty, je laureátem řady významných zahraničních soutěží (Géza Anda Competition, Sydney International Piano Competition), a své klavírní umění předává studentům na Hochschule fur Musik und Theater Rostock, kde je profesorem. Je uměleckým ředitelem série "Gezeitenkonzerte". Vstupné dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům.

Program koncertu:

Muzio Clementi: Sonáta B Dur op. 24/2 „Kouzelná flétna“

Ludwig van Beethoven: 6 variací F dur op. 34

Ludwig van Beethoven: Polonéza C dur op. 89

Ferrucio Busoni:  Elegie č. 3 „Meine Seele bangt und hofft zu Dir“

Alberto Ginastera: Sonata para piano č. 1 op. 22

Ohlédnutí za koncertem v Martínkovicích / 13. 8. 2022

Díla Bohuslava Martinů, Johanna Sebastiana Bacha, Zoltána Kodályho a Arthura Honeggera zněla v sobotu 13. srpna martínkovickým kostelem sv. Jiří a Martina v interpretaci mladých českých talentů: houslisty Kristiana Mráčka a violoncellisty Davida Pěrušky. Oba mladí umělci jsou vítězi komorní kategorie soutěže Concertino Praga 2021. Jejich vystoupení v Martínkovicích si přišlo v sobotním podvečeru vychutnat 126 lidí, kteří na dobrovolném vstupném přispěli částkou 8 739 Kč.

17. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, města Broumov, hlavním partnerem je společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Raiffeisen Leasing, Z-Trade a Wikov. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 17. ročníku festivalu jsou Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník, Naše Broumovsko a Místní kultura.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)