Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Kultura
  • Hudba
  • Jazzová operka „O ztracené vodě“ s dětmi a pro děti
banner

Jazzová operka „O ztracené vodě“ s dětmi a pro děti

Kateřina Ostradecká, ilustrace Matěj Forman

Středa, 30. listopadu 2022

Jazzová operka „O ztracené vodě“ s dětmi a pro děti

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov začíná v těchto dnech připravovat dětskou operku „O ztracené vodě“ ve spolupráci se skladatelkou a trumpetistkou Štěpánkou Balcarovou. Premiéra operky, kterou Štěpánka Balcarová věnovala broumovským lesům, proběhne v červnu příštího roku v broumovském klášteře. Na představení se bude podílet ZUŠ Broumov, jazzoví sólisté a desetičlenný orchestr. Režie, choreografie i celkového vizuálního obrazu operky se ujme Matěj Forman s týmem spolupracovníků Divadla bratří Formanů.

„O ztracené vodě“ je bezmála hodinová operka z pera trumpetistky a skladatelky Štěpánky Balcarové, která se rozhodla zhudebnit libreto s lehkým, vtipným, ale trochu kousavým až satirickým příběhem. Hudba je zkomponována převážně jazzově, neboť sama skladatelka se pohybuje výhradně v tomto žánru. Operka je ale od začátku míněná pro dětské interprety, a tak se na jazzových rytmech, feelingu a harmonii klenou jednodušší, dobře zapamatovatelné melodie. "Chtěla jsem napsat hudbu, kterou si děti zamilují. Hudbu, která je sice určená pro ty nejmenší, ale není hloupá ani prvoplánová a neztratí nic na své umělecké kvalitě. Hudbu, která nenásilně spojuje dětský svět se světem soudobé moderní hudby. Troufám si říct, že se mi to povedlo!" uvádí Štěpánka Balcarová. Malí zpěváci a zpěvačky se tak přirozenou formou setkají s jiným žánrem než s hudbou vážnou nebo populární, která se v současné době vyučuje na většině hudebních škol.

Do představení bude zapojen především dětský sbor ZUŠ Broumov, po jehož boku vystoupí i tři profesionální jazzoví zpěváci – Andrea Šulcová v roli Žabky, Martin Růža v roli Jelena a Barbora Mochowá jako Sova. Zpěváky doprovodí desetičlenný orchestr sestavený z místních hudebníků a rytmická sekce, která představí přední české jazzmany – klavíristu Vítka Křišťana, kontrabasistu Jaromíra Honzáka a bubeníka Kamila Slezáka. Vznik a výrobu dekorací, kostýmu a masek zajistí tým Divadla bratří Formanů v čele s Jitkou Barnetovou. Děti rozpohybuje Dora Sulženko Hoštová. Velkým přínosem pro děti bude spolupráce s režisérem Matějem Formanem, který se ujme režie i celkového vizuálního obrazu operky. “Malý drahokam hudby, příslib zkušených a neopotřebovaných hudebníků, opora a podpora osvícených podporovatelů a důvěra tvůrců v setkání s dětmi a jejich světem, která kolem vyprávění „O ztracené vodě“ s velkou pravděpodobností zažijeme. Na divadelní scéně jako v krajině nám blízké hledáme životadárné prameny. Radost z divadla, muzicírování a společná tvorba jsou stejně osvěžující a opojné jako chladná voda z tůně ukryté v kapradí uprostřed lesa. A to hledáme,” těší se na představení Matěj Forman.

Premiéra proběhne ve středu 14. června 2023 v multifunkčním sále Dřevník v areálu broumovského kláštera. Následující den proběhnou dvě reprízy. V jednání je také uvedení v Praze na Lodi Tajemství v rámci festivalu ARENA 2023.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)