Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Kultura
  • Hudba
  • Již po 13. budou mladí klavíristé soutěžit v Broumově
banner

Již po 13. budou mladí klavíristé soutěžit v Broumově

Michaela Plchová, foto Michal Sedláček

Čtvrtek, 4. května 2023

Již po 13. budou mladí klavíristé soutěžit v Broumově

V broumovském klášteře proběhne ve dnech 5. až 7. května 13. ročník mezinárodní klavírní soutěže Broumovská klávesa. Do soutěže se registrovalo více než čtyřicet soutěžících z České republiky, Slovenska, Polska, Rakouska a Maďarska. Soutěžní vystoupení všech kategorií jsou otevřena veřejnosti. 

Soutěžící jsou rozděleni do čtyř kategorií podle věku, a to od nejmenších do 17 let včetně. Jejich výkony hodnotí umělecká odborná porota, v níž letos zasednou: koncertní pianista, profesor HAMU v Praze a Pražské konzervatoře, umělecký ředitel soutěže Doc. Mg.A Ivo Kahánek Ph.D. a další klavíristé a představitelé předních kulturních institucí: Mgr. Jan Simon (předseda poroty), MgA. David Mareček, MgA. Milan Langer, Ph.D. a Doc. MgA. Eliška Novotná. Letošní zahraniční porotkyní je polská koncertní klavíristka a pedagožka na Akademii Karola Szymanovského v Katovicích, prof. dr hab. Joanna Domańska. Soutěž probíhá v areálu národní památky broumovského kláštera v multifunkčním sále Dřevník na koncertní klavír Steinway & Sons. Oficiální zahájení 13. ročníku soutěže Broumovská klávesa proběhne v 10 hodin v pátek 5. května.

„Na letošní, již třináctý ročník Broumovské klávesy se moc těším: kromě návratu k tradičnímu májovému termínu slibuje vysokou úroveň soutěžících od nás i z ciziny – kromě našich polských a slovenských přátel letos zastoupené také účastníky z Rakouska a Maďarska – a také uvítáme novou porotkyni, profesorku Joannu Domańskou z Akademie K. Szymanowského v Katowicích. Srdečně zvu všechny příznivce klavíru ve dnech 5. –7. května do kvetoucího Broumova!“ říká umělecký ředitel soutěže, klavírista Ivo Kahánek.

Na vítěze všech kategorií čekají jak finanční odměny, tak především živá vystoupení. Letošní novinkou je spolupráce s festivalem Dvořákova Praha, který nabídne vybraným laureátům možnost zúčastnit se vystoupení na Bořislavce. „Broumovská klávesa je výjimečná především koncertními příležitostmi, které svým laureátům nabízí. Letos se tak kromě tradičního Slavnostního koncertu laureátů v pražském Rudolfinu potkáme ještě v rámci festivalu Dvořákova Praha na Bořislavce, další koncertní příležitosti nabídl mladým pianistům Karlovarský symfonický orchestr nebo festival Za poklady Broumovska,“ upozorňuje manažerka soutěže Tereza Kramplová. Mezi tradiční koncertní příležitosti tedy patří vystoupení na Slavnostním koncertu laureátů ve Dvořákově síni pražského Rudolfina na podzim 2023, na letním hudebním festivalu Za poklady Broumovska a za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru v rámci jeho letní sezóny.

Broumovská klávesa zapadá i díky svému mezinárodnímu zaměření do aktivit Nadačního fondu Broumov – město kultury, který právě v těchto dnech dokončuje přípravy na finále o titul Evropské hlavní město kultury 2028.

Partnery soutěže jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov, společnost Hobra-Školník, Z-TRADE, Svíčky.cz, velvyslanectví Polska, Drnek Piana, Agentura pro rozvoj Broumovska, Festival Za poklady Broumovska, Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, Karlovarský symfonický orchestr a Broumov 2028. Mediálním partnerem je Klasika Plus a Naše Broumovsko.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)