Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Kultura
  • Hudba
  • Výtěžek Zahajovacího koncertu 16. ročníku Za poklady Broumovska putuje na pomoc Moravě
banner

Výtěžek Zahajovacího koncertu 16. ročníku Za poklady Broumovska putuje na pomoc Moravě

Kateřina Ostradecká

Úterý, 29. června 2021

Výtěžek Zahajovacího koncertu 16. ročníku Za poklady Broumovska putuje na pomoc Moravě

Festivalová znělka zahájila v sobotu 26. června v broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha 16. ročník festivalu Za poklady Broumovska. Publiku se po dlouhé přestávce představili živě Filharmonie Hradec Králové, Ester Pavlů a Kristian Mráček.

Díla Antonia Vivaldiho, Antonína Dvořáka a Hectora Berlioze rozezněla klášterní kostel při prvním letošním živém koncertu festivalu Za poklady Broumovska, a to v podání Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Andrease Sebastiana Weisera, mezzosopranistky Ester Pavlů a mladého houslisty Kristiana Mráčka.  Koncert, jehož kapacita byla kvůli vládním omezením snížena na 75 %, si přišlo vyslechnout 157 lidí, kteří na dobrovolném vstupném přispěli částkou převyšující 23 tisíc korun. Spontánní nápad organizátorů, výjimečně směřovat vybrané dobrovolné vstupné na jižní Moravu postiženou živelnou pohromou, byl na místě posvěcen i potleskem publika a slibem festivalových sponzorů výtěžek zdvojnásobit. Po dohodě s broumovskou farností bude výsledný výtěžek zaslán na sbírky vyhlášené Nadací Via a Diecézní charitou Brno.

Pozvánka na další koncert festivalu:

3. 7. 2021, 18:00 / Teplice nad Metují – Kamenec, Ivanitská poustevna
 

V sobotu 3. července v 18:00 bude festival pokračovat v kostele Panny Marie Pomocné v Teplicích nad Metují – Kamenci, koncertem Tria Českého rozhlasu a Svatopluka Schullera. Hobojista Lukáš Pavlíček, klarinetista Lukáš Dittrich a fagotista Libor Soukal představí následující program:

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimento pro hoboj, klarinet a fagot č. 2 KV 229
Iša Krejčí: Trio – Divertimento
Tomáš Ille * rezidenční skladatel festivalu: Přísloví Šalamounova, melodram pro hoboj, klarinet, fagot a recitátora (2019)
Ervín Schulhoff: Divertissement pro hoboj, klarinet a fagot

Nekonvenční a moderní pojetí soudobé hudby zaujalo na výjimečné debutové nahrávce Tria Českého rozhlasu i pořadatele festivalu Za poklady Broumovska. Kromě tradičních skladatelů „moderní hudby“, se poprvé v programu představí dílo rezidenčního skladatele festivalu, Tomáše Illeho. Kostelní akustiku v teplickém kostele rozezní méně obvyklá forma melodramu Přísloví Šalamounova napsaný přímo pro Trio Českého rozhlasu. Důstojnou atmosféru díla, která bude protipólem k laškovným divertimentům, podtrhne hlas zkušeného herce a dabéra Svatopluka Schullera. Festival tak pokračuje v uvádění modernějších autorů a dává možnost nahlédnout do současné tvorby. Vstupné je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům.

Foto Sára Valášková

Přidejte komentář:

Diskuse je uzamčena pouze pro registrované uživatele.
Pokud se chcete do diskuse zapojit, zaregistrujte se nebo se přihlaste

Diskuze k článku:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)