Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Kultura
  • Hudba
  • Za poklady Broumovska: Písně trpělivé a Mnichova řehole
banner

Za poklady Broumovska: Písně trpělivé a Mnichova řehole

Kateřina Ostradecká, foto archiv festivalu

Úterý, 8. srpna 2023

Za poklady Broumovska: Písně trpělivé a Mnichova řehole

Festival Za poklady Broumovska podporuje vznik nového repertoáru inspirovaného bohatou historií regionu, místní architekturou a krásami Broumovska obecně. Do svého programu tak zařadil další premiéry rezidenčního skladatele Jana Kučery – Písně trpělivé a píseň Mnichova řehole. Novinky zazní v provedení basbarytonisty Daniela Klánského a klavíristy Lukáše Klánského v sobotu 12. srpna od 18 hodin v martínkovickém kostele sv. Jiří a Martina. Vstupné je dobrovolné, výtěžek bude v závěru festivalu předán na pomoc kostelům broumovské skupiny. 

Festivalový debut basbarytonisty Daniela Klánského a klavíristy Lukáše Klánského bude kromě volby méně obvyklého repertoáru umocněn provedením premiér rezidenčního skladatele festivalu Jana Kučery. Cyklus Písně trpělivé pro baryton a klavír má několik částí s názvy Lenost, Vytrvám, Předurčení, Také poetika, Muž v letech, Žena a kočka a Kam jde cesta?, na texty středověké poezie Paula Verlaina, Jeana de La Fontaina nebo Jaromíra Pleskota. Píseň Mnichova řehole představuje skladatel Jan Kučera následovně: „Samostatnou písní mimo cyklus je Mnichova řehole, tu jsem napsal na výzvu festivalu, protože propojení s broumovským benediktinským klášterem se nabízelo. Text jsem našel v knize Smysl a duch Benediktovy řehole, v kapitole Nástroje dobrých skutků. Popisuje, jak by se měl mnich v řádu chovat a čeho se vyvarovat… Pokusil jsem se do takové celoživotní askeze vcítit a stylizovaně ji v hudbě zachytit…“ 

 

Program koncertu:

L. van Beethoven: An die ferne Geliebte op. 98

R. Vaughan Williams: Songs of travel

S. Prokofjev: Gavotta op. 12

Jan Kučera: Písně trpělivé * premiéra písňového cyklu

Jan Kučera: Píseň Mnichova řehole

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)