Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Kultura
  • Hudba
  • Zahajovací koncert festivalu Za poklady Broumovska přivítá Filharmonii Hradec Králové, Ester Pavlů a Kristiána Mráčka
banner

Zahajovací koncert festivalu Za poklady Broumovska přivítá Filharmonii Hradec Králové, Ester Pavlů a Kristiána Mráčka

Kateřina Ostradecká

Pondělí, 21. června 2021

Zahajovací koncert festivalu Za poklady Broumovska přivítá Filharmonii Hradec Králové, Ester Pavlů a Kristiána Mráčka

Po úvodním květnovém online koncertu pokračuje festival Za poklady Broumovska sérií živých koncertů v kostelích na Broumovsku. Zahajovací koncert 16. ročníku festivalu se uskuteční v sobotu 26. června od 18 hodin v broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha. Během července, srpna a září na něj naváže dalších třináct koncertů a doprovodný program na konci léta. Dobrovolné vstupné z většiny koncertů pomůže kostelům tzv. broumovské skupiny.

Jednotícím motivem 16. ročníku festivalu Za poklady Broumovska je „Léto ve všech jeho podobách“ a festival připomene také 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Obě témata budou nosným prvkem dramaturgie nejen celého festivalu, ale i zahajovacího koncertu. Ten představí Filharmonii Hradec Králové pod vedením dirigenta Andrease Sebastiana Weisera, mezzosopranistku Ester Pavlů a houslistu Kristiána Mráčka v tomto programu:

Antonio Vivaldi: Čtvero ročních dob op. 8 „Le Quattro Stagioni“, Koncert č. 2 g moll „Léto“

Antonín Dvořák: Romance f moll op. 11

Hector Berlioz: Letní noci op. 7

Antonín Dvořák: Biblické písně op. 99, IV. Hospodin jest můj pastýř

„Téma léta i Dvořákovo výročí rezonuje celým letošním festivalem, nejinak tomu bude i na zahajovacím koncertě. Uvedením Berliozových Letních nocí se pomyslně vrátíme k loňskému ročníku, kdy festival byl přesunut i do online prostředí. Mezzosopranistka Ester Pavlů vystoupí tentokrát za doprovodu Filharmonie Hradec Králové a pro srovnání si pak mohou posluchači pustit třeba i online verzi z loňska na festivalovém YouTube kanálu. Zástupcem mladé generace, které festival často a rád poskytuje koncertní příležitosti, bude mladý houslista Kristián Mráček. V jeho podání zazní Dvořákova Romance a Vivaldiho „Léto“,“ uvádí ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

„S radostí jsem přijala nabídku zazpívat si nádherné Berliozovy Letní noci spolu s Filharmonií Hradec Králové. Dílo jsem minulý rok nastudovala pro festival Za poklady Broumovska a provedla ve verzi s klavírem v Otovicích – na tento koncert s klavíristou Ahmadem Hedarem moc rádi vzpomínáme. Těším se na návrat do nádherného kraje, jakým Broumovsko je, a věřím, že se celý program bude divákům líbit. S Filharmonií Hradec Králové to bude první zkušenost; nebude to ale první zkušenost s panem dirigentem Weiserem. S ním jsem spolupracovala na produkci Nabucca ve Státní opeře,“ říká Ester Pavlů.

Nově festival během léta uvede rezidenční umělce. Na objednávku festivalu vzniknou dvě premiéry rezidenčního skladatele festivalu Tomáše Illeho, v jedné z nich s názvem Letní nokturna se objeví oba rezidenční umělci – violoncellista Jiří Bárta a hornistka Zuzana Rzounková, kteří pak na festivalu vystoupí i v dalších programech.

Po zahajovacím koncertu bude následovat série červencových a srpnových koncertů, na nichž se festivalovým posluchačům představí Trio Českého rozhlasu se Svatoplukem Schullerem, Cimbálová muzika Milana Broučka, Victoria Ensemble, hornista Jan Vobořil, klavíristka Jana Goliášová, Epoque Quartet a Duo Siempre nuevo, a další umělci. Mezi zahraničními interprety zazáří izraelsko ruský pianista Boris Giltburg, polské The Six & Sax Duo, slovenské Moyzesovo kvarteto nebo hornisté Jörg Brückner (Německo), Szabolcs Zempléni, Máté Harangozo a Ágoston Márkus (Maďarsko). Závěr festivalu vyvrcholí na konci září koncertem čtyř violoncellistů Prague Cello Quartet.

Aktuální informace k festivalu i jeho programu naleznou zájemci na webu Za poklady Broumovska nebo na facebookovém profilu. Nad 16. ročníkem festivalu převzali osobní záštitu kardinál Dominik Duka OP, Ministerstvo kultury ČR a víceletou záštitu převzal Královéhradecký kraj.

Hlavními partnery festivalu jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov a společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Wikov a Z-Trade. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 16. ročníku festivalu jsou Mall.tv, Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, Klasikaplus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Naše Broumovsko a Katolický týdeník.  

 

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

Přidejte komentář:

Diskuse je uzamčena pouze pro registrované uživatele.
Pokud se chcete do diskuse zapojit, zaregistrujte se nebo se přihlaste

Diskuze k článku:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)