Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání

Jedno město, dvě muzea, jeden vchod

Text a foto Muzeum papírových modelů v PnM

Pondělí, 22. května 2023

Jedno město, dvě muzea, jeden vchod

Obě polická muzea spojila své expozice, návštěvníci nyní najdou na několika místech modely papírové i kovové zároveň.

Pro nadcházející turistickou sezónu přichází Muzeum stavebnice Merkur a Muzeum papírových modelů s výraznou změnou a novinkou. Tou je společný vstup do obou muzeí. Nově se vchází i do Muzea papírových modelů přes recepci v budově Muzea stavebnice Merkur.

„V loňském roce jsme nabízeli návštěvníkům zvýhodněnou společnou vstupenku a přišlo nám jako další krok logické propojit obě expozice,“ říká Pavel Frydrych, ředitel obecně prospěšné společnosti Merkur Police o.p.s., která provozuje obě muzea.

Vstup do světa kovových a papírových modelů nenechá nikoho na pochybách, co uvidí dál. V předsálí, v první místnosti před recepcí, čekají na návštěvníka sice pouze čtyři, ale unikátní modely. Ty reprezentují možnosti a „vztah“ papíru a železa. První, co člověk, který vstupuje do muzea uvidí, je impozantní papírový model ponorky Kursk doplněný o nejnovější model ze stavebnice Merkur – Žlutou ponorku. Zda byla inspirací nesmrtelná píseň legendárních Brouků nebo třeba svět Julese Verna, už musí posoudit každý sám. A ještě monumentálnější je merkurový model hradu Karlštejn, který je doplněn o jeho papírového bratříčka. „Návštěvník hned na začátku uvidí, co muzea nabízí a může sám posoudit, jak se lze s daným tématem popasovat. Modely z Merkuru působí masivně, oproti tomu papír je jemnější. Ale obojí je krásné. Instalace v předsálí není však souboj mezi nimi, protože krása s krásou prostě nemůže bojovat. Spíše ukazujeme, že krása má mnoho podob,“ doplňuje ideu expozice Pavel Frydrych. Tuhle myšlenku dokládá i expozice, kde se na několika místech prolínají modely z papíru a kovu. Třeba hned na chodbě, spojující obě muzea, se nad hlavami návštěvníků vznáší letka letadel z Merkuru i papíru.

V expozici Muzea stavebnice Merkur finišuje rekonstrukce Robotiky. Do konce měsíce by mělo být vše hotovo a návštěvník se může těšit na nově připravenou expozici, která se dotýká těch nejaktuálnějších technických témat současnosti. Rekonstrukce Robotiky v Muzeu stavebnice Merkur je podpořena z dotační výzvy Programu rozvoje venkova MAS Stolové hory v rámci projektu „Nákup moderních vitrín“. https://www.mas-stolovehory.cz/.

A v Muzeu papírových modelů proběhne v polovině června reinstalace expozice. V plánu je obměna zhruba 50-60 procent všech exponátů. Je tedy na co se těšit.

Muzea mají v letním období (květen-září) otevřeno denně od 9 do 17 hodin. Aktuální informace najdete na sociálních sítích a webových stránkách.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)