Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Sudetská noc – Za vlast a Jiráska

Jan Hamerský, foto Tom Šrejber

Středa, 26. října 2022

Sudetská noc – Za vlast a Jiráska

V rozporuplně přijímané nové Smuteční síni se 29. října v 18 hodin odehraje komponovaný literárně-hudební večer. Sudetská noc s podtitulem Za vlast a Jiráska propojí současnou architekturu a folkovou hudbu s Aloisem Jiráskem.  

Nová smuteční síň v Broumově od začátku budí mezi místními silné vášně. Jedni ji mají za odvážný architektonický počin, druzí za psí boudu nebo kravín. Shodnou se snad jen na překrásné akustice uvnitř, a právě na hudbu chce obě strany sporu pozvat Jan Hamerský (*1988). V síni uskuteční komponovaný večer Sudetská Noc. Vstupné se vybírat nebude, pouze dobrovolné příspěvky na energie. O termín i téma si prostor řekl sám. Odehraje se o poslední sobotě před Dušičkami a bude o oběti a pokání.

Tak zní původní název črty Aloise Jiráska, známé jako Ztracenci (1875). Děj je zasazen do období Sedmileté války (1757), kdy Broumov zachvátil požár a v okolí řádila vojska Prusů a Habsburků. Jirásek do textu vtiskl vlastní dojmy a zkušenosti. Neuběhlo ani deset let od roku 1866, který do války po dlouhých letech míru vtáhl Prusko a Rakousko i Broumovsko s Hronovskem.

Mimořádný text se vymyká pozdější Mistrově tvorbě. Svým pojetím připomíná scénář, a to včetně hudby; Jirásek text doplnil úryvky soudobých lidovek. Črta tak zaujala scénáristu Jiří Brdečku a režiséra Milana Makovce, kteří ji v roce 1956 rozpracovali do podoby celovečerního filmu. K němu i Jiráskově miniatuře nově přibude EP Hraj si a shoř! Hamerský ho plánuje vydat 15. února, tj. 260 let od konce Sedmileté války.

 

O Sudetských nocích

Projekt propojuje ponurý folk s duchem doby i místa. Uskutečnil se například ve Dřevěnce, staré škole v Polici nad Metují, nebo před náchodským muzeem v předvečer 50. výročí srpna 1968. Hamerský na těchto performancích často spolupracuje s básníkem Jakubem Grussem (*1989).

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)