Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Kultura
  • Ostatní kultura
  • V Městské knihovně v Broumově vystavoval Pavel Rejtar
banner

V Městské knihovně v Broumově vystavoval Pavel Rejtar

Jan Meier

Sobota, 3. srpna 2019

V Městské knihovně v Broumově vystavoval Pavel Rejtar

Již potřetí se ve výstavním programu Městské knihovny v Broumově představil jeden z předních (přinejmenším východo-) českých fotografů Pavel Rejtar.

Narodil se v roce 1944 ve Svratouchu na Vysočině, žil pak i ve Zlíně, Hronově či v Hradci Králové. S praxí reklamního a žurnalistického fotografa před lety objevil i uměleckou fotografii. Výtvarná poetika jeho snímků je přitom blízká jeho básnické tvorbě, s níž rovněž zaznamenal úspěchy. Autor výstavy je členem Unie výtvarných umělců (k jeho nedávným narozeninám mu osobním dopisem popřál i ministr kultury ČR).

Cyklus Setkání s Faustem v čítárně knihovny představil jeden z autorových svébytných žánrů ženský akt – ovšem v jeho specifickém provedení. Do své tvorby dal Pavel Rejtar nahlédnout při závěrečném posezení k výstavě, jež nazval Hovory o fotografii. Setkal se přitom nejen s místními návštěvníky expozice, ale i s přáteli fotografy ze vzdálených míst. Své surrealistické fotografie Pavel Rejtar vytváří mj. prolínáním snímků a jejich spontánním dotvářením barvami. Výchozí kompozice často vychází z asambláže, seskupení nesourodých předmětů, z nichž pak autor výsledný obraz dotváří.

Své fotografické směřování přiblížil Pavel Rejtar i těmito slovy: „Fotografie je přetváření reality a hledání dobrodružství souvislostí. Jednou skutečností jsme obklopeni, druhá se přetavuje v nás. Moje fotografie jsou alternativou, alegorií a imaginací obou těchto pólů. Vytvářím stavbu obrazu a podmiňuji ji svou fantazií, představivostí. Jsem surrealista. Dovoluji si tvořit snové sestavy, tvořím kopie snů i možných nemožností.“

V čítárně Městské knihovny nyní mohou návštěvníci zhlédnout výstavu broumovského výtvarného sdružení Art klub AKADEMICI.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)