Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Kultura
  • Ostatní kultura
  • Zastavili jsme čas. V Broumově proběhla Noc literatury
banner

Zastavili jsme čas. V Broumově proběhla Noc literatury

-PK-, foto archiv pořadatelů

Sobota, 23. září 2023

Zastavili jsme čas. V Broumově proběhla Noc literatury

Středeční večer 20. září patřil celorepublikové Noci literatury, která vybízí k propojení neobvyklých prostor, čteného slova a pozorného naslouchání. Broumov se k této výjimečné chvíli připojil symbolickým čtením studentských básní i tvorby literárního rezidenta Vratislava Kadlece. A vzniklo magická chvíle.

Jak se nejlépe naladit na křehké verše? Broumovští znají recept: V sedě na ručně tkaném koberci či v křesle s šálkem karamelového čaje nebo moštu v ruce. Přesně takhle začala Noc literatury v nově otevřeném komunitním prostoru Na Rohu Mírového náměstí.

Téměř dvacítka pozorných posluchaček a posluchačů se nechala příjemně zpomalit s autorskými básněni a mikropovídkami v přednesu broumovských gymnazistů Lukáše Zavadila, Marie Šafářové, Líby Betášové a Šimona Kurečky, o jejichž talent pečuje Šárka Rambousková. Jejich hlas doplnila Robin Mádle, absolventka gymnázia, která zaslala dvě audio ukázky ze své sbírky Porcelánová panenka. Poslechnout si je můžete kdykoli během otevírací doby komunitního prostoru Na Rohu. Hledejte proutěnou schránku ve zdi nazvanou BáSmyčka.

Po studentech plynule navázal literární rezident klášterního Literárního domku Vratislav Kadlec s povídkou ze svého pozdního a prestižní Magnesií Literou oceněného debutu Hranice lesa. Večer propojilo téma překvapení a překvapování sebe sama. A tuhle nit udržel i Vratislav odhalením, že je to přesně dvacet let, co sám vystoupil se svými verši na Dnech poezie Broumov. Kruh se uzavřel.

„Ani jsme nedutali. Tak to bylo silné. Samozřejmě si hodně ceníme básnických matadorů Broumovska jako je Eva Kopecká či Miloš Hromádka a rádi jim věnujeme Na Rohu prostor, pokud si to budou přát. Tentokrát jsme ale chtěli podpořit mladé literáty a nenechat je ve štychu s pochybami, zda jejich verše obstojí ve srovnání s vyzrálými básníky. Jsem vděčná, že jsme jim vytvořili tenhle bezpečný prostor a oni nám na oplátku dali tu moc zastavit čas,“ říká za spoluorganizátory členka spolku BrauNow Petra Kultová.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)