Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Rozhovory
  • Kavárna Herzog: Co bude dál?

Kavárna Herzog: Co bude dál?

Dietmar Langer, foto Jana Houšťková

Sobota, 18. května 2024

Kavárna Herzog: Co bude dál?

Celý život jsem chodil okolo a ani v nejmenším jsem nevěděl, jakou vzácnost v Broumově máme, že se jedná o secesní budovu, že oprava této krásné budovy začala v roce 2016. Pamatuji si jen bláznivý pokus o kasino s kulečníkovým stolem a ruletou, které bylo v přízemí. A celou dobu do této budovy chodili mí spolužáci jako do Základní umělecké školy, která se nacházela v horních patrech, kde byly učebny pro různé kroužky, i kanceláře pro vyučující. A ostatně sem chodila hrát na klavír moje setra a později i má první láska. Já osobně – a nejen já – mám na toto místo krásné vzpomínky. Vím nebo si myslím, že nás je víc, kteří v této budově zažívali příběhy svého života. Dnes tomuto místu dává ve spolupráci s městem Broumov duší Broumovák Jan Záliš, kterého bych vám rád představil blíže.  

Zajímalo by mě, proč Vás napadlo udělat si krámek právě v této budově?

Při mých procházkách po náměstí jsem si všiml prázdného prostoru v přízemí. V té chvíli mi v hlavě vyvstala myšlenka, že ve své době musel být prostor velmi reprezentativní a krásný. Napadlo mě, co v tak krásném domě udělat v přízemí specializovanou fotoprodejnu.

V mém případě, když si něco zamanu, jdu zatím a plním si své sny. S městem jsem se postupně dohodl o záměru mít zde prodejnu a za to jim děkuji. Podnikání z domu už mi nedávalo smysl, takže to spíše bylo takové vyústění mít kamennou prodejnu a sklad na jednom místě.

 

Co Vás překvapilo, když jste začal se svým fotografickým krámkem?

Abych mohl začal podnikat, musel jsem nechat prostor opravit, navrhnout interiér a vybavení a následně vše zabydlet. Po kasinu to byl velmi zubožený prostor. Dělala se nová elektrika, voda, podlaha, no prostě takové ty technické věci. Když bylo vše vyřešeno, oslovil jsem architekta Lukáše Kozáka, udělali jsme společně projekt a krámek jsme přenesli do současné podoby. Snažili jsme ctít původní ráz, a hlavně velké výkladní okno (vitríny) krámku, z toho jsme vycházeli. Sám jste říkal že se Vám líbí, jak to dnes vypadá.

 

Proč jste se začal o tento dům a jeho historii více zajímat?

Před více jak sedmi lety jsem se zajímal o prodejnu a také o budovu, jen dříve to začalo prodejnou. A když jsem se konečně ustálil v prodejně, pomalu se vše uklidnilo. Byl jsem trochu odpočatý a začal jsem si pohrávat s myšlenkou pronájmu horních prostor. Chtěl bych tu do budoucna vybudovat prvorepublikovou kavárnu a zkusit znovuobnovit slávu bývalé kavárny Café Herzog. Jelikož jsem se vyučil a maturoval na hotelové škole, mám ke gastronomii blízko. Navíc mám velmi rád komunikaci a práci s lidmi. Vím, co tento obor obnáší a dávalo mi to smysl po stránce byznysu i historie budovy.

 

S jakou vzpomínkou máte Café Herzog spojený.

Moje první vzpomínka je na ZUŠ, ale leží jaksi v mlze. Mě spíše zaujala z fotografického hlediska. Měl jsem období, kdy jsem velice rád fotil místní architekturu, krajinu a veškeré dění. A s úctou ke starým věcem, s pokorou k řemeslníkům a vůbec mám pocit, že dříve ty věci lépe vnímali i uměli a čím jsem starší, tak si toho více a více vážím. Též se snažím poznat historii a trochu ji ukázat, jak to tady u nás v Broumově bylo a cítím zodpovědnost vůči původním obyvatelům znovu poukázat na to hezké.

 

Všiml jsem si, že máte ve výloze historické tiskoviny a různé věci spojené s Broumovem. Reagují na to nějak kolemjdoucí lidé?

Většinou si toho všimnou místní starousedlíci nebo i turisté. Myslím si, že máme o co pečovat, rád bych v lidech vzbudil pocit větší sounáležitosti s Broumovem. Aby si nikdo nedovolil plivnout na chodník, odhodit odpadky nebo ničit věci na náměstí. Věřte, mám krásný výhled z krámu a když něco takového vidím, svírá se mi srdce smutkem.

 

Proč je to pro vás důležité??

Říkám, je to historie, která k nám patří, ať chceme, nebo ne, je to tu stále cítit, osud tohoto regionu je pohnutý a lidé ke všemu mají jiný vztah. Nemají tu tak silné kořeny, jako kdyby tu žili 100 a více let. Osobně si myslím, že si tento kraj zaslouží znovuobjevení toho krásného, abychom si my současníci více vážili, v jak krásném, nejen historickém, městě žijeme.

 

Čeho si nejvíce vážíte na Broumovsku?

V poslední době si nejvíce vážím klidu, daleko citlivěji vnímám i krásnou přírodu. Celkově to tu mám rád, je to můj rodný kraj, kde jsem se narodil a vyrostl, mám zde kamarády. Rád bych ukázal, že Broumov má co nabídnout nejen turistům, ale i místním. Jen bych se pak nerad dostal do fáze Českého Krumlova… Vlastně bych si přál, aby bylo o Broumově více slyšet, ale aby nám tu zůstal ten klid, co tu máme, to je mé skromné přání.

 

Poznámka závěrem: Momentálně jsou prostory prvorepublikové kavárny CAFÉ HERZOG ve fázi oprav a ladění interiéru, které se pravděpodobně budou ještě chvíli protahovat vzhledem k důležitosti a složitosti různých nečekaných stránek této stavby. V momentě, kdy se objeví novinky, které ještě nebyly zveřejněny, budeme vás rádi informovat.

Tento článek byl podpořen Journalismfund Europe v rámci výzvy Local Media for Democracy a vznikl na Simulátoru žurnalistiky, který pořádal zpravodajský web Naše Broumovsko.

 

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)