Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Rozhovory
  • Každá nová zkušenost je pro člověka přínosná

Každá nová zkušenost je pro člověka přínosná

Kateřina Ostradecká, foto archiv L. Betášové

Úterý, 21. května 2024

Každá nová zkušenost je pro člověka přínosná

Studentů z Broumovska, kteří vyrazili studovat do zahraničí díky Vzdělávacímu fondu Amos, postupně přibývá. V loňském roce takto vyjela na měsíční pobyt na francouzské gymnázium také Libuše Betášová z Ruprechtic.

Kam přesně jsi na studijní pobyt vyrazila a jak tuhle zahraniční zkušenost hodnotíš?

Na studijní pobyt jsem jela do Normandie, přesněji do města jménem Alençon. Pro představu je to město velikostí podobné Náchodu. Chodila jsem tam na soukromé lyceum. Myslím, že každá nová zkušenost je pro člověka přínosná, takže bych tu svoji též zhodnotila kladně.

 

Neměli jste problém se ve Francii dorozumět?

Neměli, ačkoli ze začátku bylo třeba si zvyknout na cizí prostředí, z pohledu jazykového i kulturního. Ale učitelé, rodiny i spolužáci s námi byli trpěliví, takže jim nevadilo něco zopakovat. Navíc většina lidí mluví anglicky, takže komunikace vážně nebyla problém.

 

Překvapilo tě na francouzském gymnáziu něco?

Nedá se mluvit o překvapení, ale určitě byl rozdíl ve školním systému. Školní den ve Francii běžně trvá od 8:00 do 18:00 a délka jedné vyučovací hodiny je 55 minut. Studenti v soukromých školách musí být navíc neustále pod dohledem, takže během volných hodin tráví čas ve studovně a nesmí opustit školní prostory.

 

Na jaké zážitky z Francie nejraději vzpomínáš?

Ráda vzpomínám na čas strávený s přáteli. Díky nim školní dny utíkaly rychleji a zároveň jsme podnikli spoustu hodobóžových výletů. Mým velkým přání bylo navštívit muzea v Paříži, což mi moje hostitelská rodina umožnila. Za zmínku jistě stojí i výlet, na který jsme vyrazily s mými dvěma spolužačkami z broumovského gymnázia, které se též účastnily výměny, ve studentském městě Caen.

 

Doporučila bys studentům z Broumovska vyrazit studovat do zahraničí?

Určitě ano. Kromě toho, že si cestováním rozšíříte obzory, tak se toho spoustu naučíte sami o sobě.

 

Vzdělávací fond Broumovska Amos každoročně finančně podporuje vybrané studenty z Broumovska při zahraničních studiích. Letos se mohou zájemci přihlásit do 8. grantového kola, které má uzávěrku 31. května 2024. Bližší informace je možné najít na webu Agentury pro rozvoj Broumovska, která Amose založila.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)