Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Rozhovory
  • Spolupráce na úrovni Broumovska je skvělá

Spolupráce na úrovni Broumovska je skvělá

Text a foto Michaela Plchová

Středa, 30. března 2022

Spolupráce na úrovni Broumovska je skvělá

Tentokrát jsme se v našem seriálu rozhovorů se starosty obcí na Broumovsku vydali do obce Hejtmánkovice za dlouholetým starostou, panem Václavem Harasevičem.

Pane starosto, Vy máte krásně opravený obecní úřad.

Nemáme ho opravený, máme celou nově postavenou budovu. Stálo to 36 milionů, 19 milionů bylo z dotace IROPU, čtyři a půl milionu z Královéhradeckého kraje a zbytek šel z obecního, vzali jsme si úvěr. Cena je dost ovlivněná stavební boomem, který zrovna probíhal a do výběrového řízení se přihlásilo málo firem. Museli jsme však dodržet podmínky dotace a zvládnout stavbu postavit za rok a půl.

 

Musím říct, že je to zatím nejmodernější obecní úřad, který jsem navštívila.

Naším původním záměrem bylo mít vlastní obecní sál pro pořádání akcí. Nosil jsem to dlouho v hlavě. Naše obec totiž měří pět kilometrů na délku a nemá klasický střed obce jako třeba Božanov. Chtěli jsme proto na Šolcovně vybudovat takovéto zázemí. Je tu i sportoviště, kde se odehrávají nejen sportovní, ale i kulturní akce. Původně měl být obecní úřad dole v přízemí a v patře byt pro správce a turistická ubytovna. V dotaci, kterou se nám podařilo získat, však byla podmínka, že v budově musejí být sociální služby. Tím myslím služby pro naše obyvatele, kteří potřebují poradit v sociální oblasti, jako je oddlužení a podobně. Jezdí sem za nimi sociální pracovník. Dále tu máme zařízení pro starší obyvatele, kteří potřebují pomoci například s osobní hygienou. Za těmi jezdí terénní pečovatelská služba a dole v přízemí mohou využít prostornou koupelnu a pračku se sušičkou.

V přízemí je rovněž umístěna snadno dostupná knihovna a studovna s počítačem pro děti ze sociálně slabších rodin. Sál pro kulturní akce a komunitní setkání je uprostřed v prvním patře.

Samotný obecní úřad jsme tedy nakonec vybudovali až v horním patře, naštěstí je v budově výtah.

 

Kolik lidí využívá sociální zázemí v budově úřadu?

Není jich zase tolik. Využívají to především starší lidé, kteří se přímo domlouvají s koordinátorkou sociální pomoci. Může to však využít kdokoli by potřeboval. Studovna je využívána méně, protože dnes už i sociálně slabší rodiny mají doma počítač a internet. Ale občas někdo přijde.

 

Co ještě nabízí obec Hejtmánkovice svým občanům?

Vzhledem k tomu, že těsně sousedíme s Broumovem, nemáme obchod. Všichni nakupují v Broumově, či někde cestou z práce. Víme, že obchod by se neuživil. Podařilo se nám po několika letech pronajmout restauraci Šolcovna, budeme mít zase fungující restauraci. To je potřeba, neboť v obci, kde není hospoda, není život. Máme tu sportoviště s umělým povrchem, vůbec celý sportovní areál je opravený. Díky tomu, že obec má 200 hektarů lesa, udělali jsme zázemí ze dřeva a vypadá to moc pěkně. Obec má také školku se vzhlednou a vesele pomalovanou budovou, kde se dětem líbí. Kdysi dávno tu byla i škola, ale ta dnes nefunguje. Podle mě mají děti dobré školy v Broumově i Meziměstí. Máme tu i místní komunikaci, kterou využívají hlavně lidi na kolech, či pěšky. Opravili jsme také cestu od Šolcovny na Pasa a k Jízdárně za přispění státu, takže je možné udělat si pěkný okruh. Plánujeme opravit i cestu od Pasou do Hvězdecké ulice, vznikne tedy další pěkný okruh na procházky či na brusle, kola a koloběžky. Naši občané mohou také využívat obecní techniku.

 

Jak je to s bydlením v obci?

Plánujeme opravit budovu bývalé školy (starý obecní úřad) a vybudovat v ní byty pro seniory. Mělo by to být šest bytů se sociálním zázemím, tak jako je to v Broumově. Bude to pro lidi, kteří už se nemohou postarat o svoji nemovitost a o sebe, aby mohli dožít v obci. Letos doděláme stavební dokumentaci a příští rok chceme zažádat o dotaci.

Máme také požadavky na novou výstavbu, mladí lidé by tu chtěli stavět. Děláme tedy změnu územního plánu. Například vedle školky je 6 parcel a 4 domky už stojí. Máme i pozemek určený k výstavbě za ulicí Hvězdecká. Měla by tam vzniknout nová ulice. Těžko ovšem odhadnout, kdy to bude. Mladé lidi do obce ale určitě chceme dostat. Jako každá jiná obec, i Hejtmánkovice postupně vymírají.

 

Kolik máte tedy obyvatel?

Aktuálně je to 609 obyvatel. Jsme největší obec na Broumovsku. Snažíme se pořádat hodně kulturního a sportovního vyžití pro mladé lidi.

 

Jaké například?

Teď jsme měli dětský karneval, přišlo přes 200 lidí. Dost nás překvapilo, že jich bylo tolik. Pořádali jsme také Ostatkovou zábavu a Ostatkový průvod. To v posledních dvou letech nemohlo proběhnout a bylo vidět, že letos si to lidé užívali. Sportovní a kulturní stránka se v Hejtmánkovicích daří. Samozřejmě se na tom velmi podílí Sokol, hasiči a také naše Hejtmanky. To je spolek žen, který vznikl z bývalého Červeného kříže a jsou velice aktivní. Organizují opravdu hodně akcí pro sebe i ostatní.

Obecně pořádáme takové ty tradiční akce, jaké se dělají ve všech obcích, a navíc se v novém sále občas hraje divadlo. Vymýšlíme ale i netradiční věci, někdy se na to zapomíná. Byli jsme první obcí, která uspořádala rozsvěcení vánočního stromku, to bývalo tradičně jen v Broumově a Meziměstí. Postupně začaly s rozsvěcením i ostatní obce. Také Malé letní dovádění začalo kdysi v Hejtmánkovicích. Je to už asi 12 let zpátky, ale já tvrdím, že to byl nejhezčí ročník. Jako novinku chceme za každé narozené miminko vysadit strom. Obec dodá stromy a na výsadbě se budou podílet i rodiče. Každý takto vysazený strom bude mít svoji jmenovku.

 

Je také něco, co vás jako obec trápí?

Potřebovali bychom chodníky. Děláme projektovou dokumentaci. Je to trochu složité a zdlouhavé, neboť se tu dělala nová silnice, a to do ní potom nesmíte 5 let sáhnout. Trápí nás byrokracie, asi jako všechny. Problémy máme prostě stejné, jako všechny obce. Je to velké množství administrativy. Když úřední šiml řehtá, je to hrozné. Sice se slibovalo, že se to zlepší, ale není tomu tak. Neustále vyplňujeme nesmyslné množství tabulek… Byl bych rád, kdyby se to zlepšilo.

 

Jak Vy vidíte vizi velké regionu Broumovska? Myslím tím vizi regionu, který by byl méně závislý na státu a měl decentralizovanou správu?

Je to dobrá vize, ale myslím, že nezávislost vůči státu není úplně možná. Co je však pozitivní, je spolupráce tady na Broumovsku. Opravdu, spolupráce obcí na úrovni regionu funguje úžasně, i přes občasné zádrhele. Ale to je přirozené.

 

Chtěl byste ještě něco dodat na závěr?

Chtěl bych ještě připomenout, že Hejtmánkovice se také připojují k festivalu Za poklady Broumovska. Bohužel nemáme kostel, a tím jsme byli trochu ošizeni o možnost účastnit se festivalu. Požádali jsme tedy ředitelku festivalu Terezu Kramplovou, zda by pro nás něco také vymyslela. První a druhý koncert se odehrál v Jízdárně, byli to hornisté. Oba byly skvělé. Další dva koncerty se pak odehrály na kopci nad Jízdárnou. Poslední koncert byl dokonce s operní zpěvačkou, nádherně vyšlo počasí a bylo to úžasné. Těším se, že také letos u nás jeden z koncertů festivalu Za poklady Broumovska proběhne.

A samozřejmě bych chtěl všem popřát hodně zdraví, štěstí a pohodu v této nelehké době.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)