Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Rozhovory
  • Věřím, že lidé k sobě budou mít zase blíž

Věřím, že lidé k sobě budou mít zase blíž

Michaela Plchová, foto archiv obce

Středa, 20. dubna 2022

Věřím, že lidé k sobě budou mít zase blíž

Pravidelný rozhovor se starosty obcí na Broumovsku jsme vedli s Josefem Gorganem, starostou obce Jetřichov.

Když jsem projížděla obcí, viděla jsem, že se na komunikaci začíná pracovat. Znamená to, že už se připravujete na plánovanou uzavírku celé komunikace?

Ano, probíhá příprava na rekonstrukci krajské silnice v úseku od křižovatky u sv. Magdaleny ke křižovatce U Suchánků. Rekonstrukce začne 2. května. Jedná se o kompletní rekonstrukci povrchu vozovky včetně podkladových vrstev. Dále bude probíhat celková rekonstrukce dešťové kanalizace plus rekonstrukce stávajících chodníků a vybudování nových tam, kde nejsou. Rekonstrukce komunikace je krajskou akcí, chodníky buduje obec. Celá rekonstrukce by měla trvat do září.

 

Rekonstrukce se potkává s rekonstrukcí Masarykovy třídy v Broumově a uzavírka v Jetřichově ještě prodlužuje objížďku. Mohl jste to nějak ovlivnit?

Ano, zaznamenal jsem dost naštvaných názorů. Těžko to však zkoordinovat. Konkrétně naše akce je odkládaná několik let. Jsme tedy rádi, že kraj konečně našel peníze a komunikaci opraví. Ona je zničená i kvůli mnoha dřívějším objížďkám, jež tudy vedly. Na chodníky máme přislíbenou dotaci z IROPU prostřednictvím MAS Broumovsko+ a musíme ji vyčerpat do konce roku. Odkládat se to zkrátka nedá.

 

Chápu. Jetřichov je poměrně velká obec. Zajímalo by mě, kolik máte obyvatel a zda zaznamenáváte nějaký výrazný úbytek, nebo naopak přírůstek?

Pohybujeme se okolo 450 obyvatel. V poslední době je to spíš úbytek. Těžko říct, čím je to způsobeno. Vidím to hlavně v nedostatku atraktivních pracovních příležitostí. Nejvíce nás mrzí úbytek mladých lidí, kteří vyletí do světa studovat a tam už si pak najdou práci, založí rodinu…

 

Řekl byste tedy, že práce tu sice je, ale není dostatečně zajímavá?

Ano, pro mladé lidi není třeba tolik zajímavá, a hlavně dostatečně finančně ohodnocená jako jinde v kraji, nebo ve velkých městech.

 

Snažíte se mladé lidi do obce nějak nalákat, například nabídkou bydlení?

Jako obec máme 17 obecních bytů, nejsou tedy cíleny speciálně na mladé. Žijí v nich všechny generace, od mladých až po seniory. Máme však byty od těch vyloženě startovacích pro mladé, nebo seniory, jež už nepotřebují velký prostor, po byty velké a pěkné. Zrovna teď na jaře jsme dva menší byty obsazovali mladými lidmi. Byli rádi, že mohou vyletět od rodičů z hnízda, ale zároveň zůstat v obci.

 

Je v Jetřichově příležitost výstavby rodinných domů?

To je u nás trošku problém. Jako obec nemáme příliš mnoho stavebních pozemků, v tuto chvíli je to jen jeden v centru obce. Proběhla však územní studie na dalších obecních plochách pro výstavbu zhruba 8 až 10 rodinných domků. Vzhledem k tomu, že se posunuly a zasekly komplexní pozemkové úpravy, máme problém s přístupem k nim. Přístupová komunikace má totiž vést právě přes pozemky, kde je nutné řešit vlastnická práva v rámci komplexních pozemkových úprav. V tuto chvíli tedy nemůžeme začít s rozparcelováním pozemků a projekty inženýrských sítí. Hledáme však cestu, jak pokračovat. Uvidíme, jak se dohodneme s vlastníky i stavebním úřadem.

 

Řekl byste, že právě taková nabídka bydlení by byla tím, co by mladé lidi do obce vrátilo?

Myslím si, že určitě. I když vzhledem k celkovému zdražení stavebních materiálů, pozemků a vůbec všeho, dostávají se ceny do závratných výšin. Věřím však, že časem si to sedne. Nabídka pozemků je tedy podle mého názoru cesta, jak lidi v obci udržet. Je to jedna z našich priorit.

 

Vy máte zároveň školu i školku, to je jistě také důležité.

Ano, řekl bych, že jsme dobře občansky vybaveni. Máme fungující obchod, restauraci a hlavně – a to mě těší – v poslední době velmi dobře fungující školu a školku. Školka byla naplněná vždycky. Co se týče školy, byly roky, kdy jsme spadli na spodní hranici kapacity možné pro fungování. Na příští školní rok máme však plnou kapacitu, to je 28 dětí.

 

Na vaši školu jsou v poslední době slyšet velmi dobrá doporučení. Co se změnilo?

Osobně si myslím, že hodně velký přínos je v nové, mladé paní učitelce. Je velmi akční a dokáže děti zaujmout. Naše škola stahuje i děti z okolních vesnic. Obecně bych řekl, že rodiče dnes vnímají výhody malotřídek a všeobecně malých škol, kde se učitelé mohou více věnovat dětem. Lépe se v nich také zvládají děti s různými problémy.

 

Co Vás jako starostu Jetřichova těší?

Určitě je to dobře fungující škola a školka, jak už jsem zmiňoval. Vidíte při pohledu z okna, jak je tu živo. Je to radost, vidět a slyšet okolo sebe děti. Těší mě také, že máme fungující obchod. Základní občanská vybavenost tu tedy je. Jsem také rád, že se podaří dotáhnout do konce rekonstrukci silnice s výstavbou chodníků. Plánujeme také revitalizaci celého veřejného prostranství v okolí školy, školky a obecního úřadu. Z dnešní betonové plochy by měl vzniknout park s hřištěm a školní zahradou. Je to však velká akce, musíme ji rozdělit a hledat dotační prostředky. Bez nich se nehneme.

 

Chcete tedy vytvořit nový komunitní prostor pro setkávání?

Přesně tak to je myšleno. Většina vesnic na Broumovsku je protáhlého typu bez tradičních návsí. Chybí tu tedy přirozené centrum pro setkávání. To bychom rádi vytvořili právě tady.

 

Chtěl byste zmínit něco, co vás v obci trápí?

Všeobecně – stejně jako všechny starosty – poměrně zbytnělá byrokracie. Vezměte si, že většina malých obcí funguje o dvou lidech, ještěže máme šikovnou paní účetní. V minimálním počtu lidí musíte obsáhnout obrovské množství věcí, které je potřeba řešit. Stejně jako ostatní obce řešíme nedostatek financí. Pokud neseženeme dotační prostředky, tak se ve většině případů nehneme. Někdy je to kontraproduktivní – nemůžeme řešit věci, které by byly potřeba, ale ty, na něž se zrovna vypisují dotace.

V poslední době nás také trápí, že lidi mají k sobě daleko. To je problém celé společnosti. Myslím, že se na tomto stavu podepsalo dlouhé období pandemie a vůbec celá současná situace. Lidé se nyní mnohem méně setkávají, odvykli si chodit na společenské akce. Prostě dřív jsme k sobě měli blíž. Doufám, že je to jen otázka času, než se to zase vrátí do starých kolejí a společenský život se obnoví.

 

A jaké společenské akce pořádáte v obci?

U nás dobře funguje sbor dobrovolných hasičů, ti také pracují s malými dětmi, což mě těší. Stejný spolek pořádá zábavy a plesy. V obci je dále Sokol, bohužel děti se dnes nechtějí moc hýbat. Sokolové každoročně pořádají ve spolupráci s obcí Ostatkovou zábavu. Letos na jaře bohužel ještě nebyla, ale doufám, že příští rok už se konat bude. My jako obec pořádáme třeba Jetřichovskou buchtu – soutěž o nejlepší pekařské výrobky na dané téma. Té se hodně účastní seniorky, ale také muži se přijdou pochlubit se svými výtvory. Čerstvě jsme založili klub seniorů a snažíme se je motivovat, aby se vzájemně setkávali.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)