Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Police nad Metují

Police nad Metují

Neděle, 12. března 2023

Police nad Metují

Město, kde lidé žijí své životy a kde se cítí doma.

Police nad Metují se nachází v oblasti Chráněné krajinné oblasti Broumovsko na zachovalém středověkém půdorysu města se čtvercovým náměstím a sítí ulic. V samém středu náměstí se nachází artéský vrt (hluboký 70 metrů a pochází z roku 1906) s něžným názvem pramen Julinka. Místní k němu dodnes chodí pro vodu.

Komunitní život – kultura, sport, volný čas

Ve městě je bohatý spolkový život. Police nad Metují je domovem Ostrostřelecké Gardy Polické, Police Symphony Orchestra (PSO) a řady dalších spolků. Zájmových organizací je ke čtyřem desítkám. Ve městě se koná řada tradičních akcí. Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, Polické divadelní hry, Pohár České republiky ve slalomu minikár. Každoročně probíhají horolezecké závody na umělé stěně, běžecký závod Běh na Hvězdu a na samotné Hvězdě v prosinci Zimní táboření. Celé město se schází na náměstí o druhém srpnovém víkendu na tradiční Kvíčerovské pouti. Ke kulturnímu a společenskému dění přispívají tři muzea. Muzeum stavebnice Merkur, Muzeum papírových modelů a Muzeum Náchodska. Město provozuje koupaliště a lyžařský vlek.

 

Historie a současnost

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1213. Ve městě je benediktinský klášter a kostel s raně gotickým portálem. Stará škola Dřevěnka, roubená barokní stavba s mansardovou střechou. V roubené polygonální stodole Vlachova statku, kryté šindelem, sídlí správa CHKO Broumovsko. K vyhlášeným místům patří Kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě v katastru obce Hlavňov.

V předminulém století zažilo město velký průmyslový rozvoj. Vilém Pelly dokázal na konci 19. století vybudovat v Polici největší přádelnu v tehdejším Rakousko-Uhersku. Kromě význačné podnikatelské činnosti byl i veřejně činným a zastával i místo starosty města. Ve stejné době začíná v kovovýrobě podnikat i Emil Katschner, který později spustí výrobu nejkvalitnějších bruslí v Československu. V současnosti v obci působí firma Pejskar, která se s kvalitou svých masných výrobků prosadila po celé republice, a i další firmy: například Hauk – výrobce autodílů, MycoMedica – výrobce produktů z vitálních hub, nebo Manmat – výrobce sportovního vybavení pro psy a koně. Od roku 1920 se v Polici nad Metují vyrábí stavebnice Merkur. K lokálním, dobře zavedeným výrobcům a nositelům certifikátu Broumovsko regionální produkt patří Kvíčerovská pekárna.

Mezi významné rodáky patří violoncellista, nositel tří rytířských řádů a zakladatel Českého kvarteta Hanuš Wihan, rád zde pobýval historik Václav Vladivoj Tomek. Jako kaplan zde působil spisovatel a kněz Sigismund Bouška. Narodil se zde horolezec, fotograf a spisovatel Miroslav Šmíd. Dnes v obci žije například grafik Jiří Samek, jehož díla byla vystavena po celém světě a jsou zastoupena v mnoha galeriích i soukromých sbírkách, nebo Jiří Beran, který reprezentoval tehdejší Československo na dvou zimních olympiádách v běhu na lyžích a jeho pět vítězství na Jizerské padesátce nemá dodnes obdoby.

 

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)