Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Dětská galerie Lapidárium
banner

Dětská galerie Lapidárium

Adresa: Klášterní 1, 550 01 Broumov
Tel.:+420 603 271 426
E-mail:pavla.semerakova@broumovsko.cz
GPS souřadnice:50°35'10,14"N
16°20'3,128"E

Ojedinělý koncept zajímavých autorských výstav pro děti, jejichž kurátorem je Radek Wohlmuth, historik umění, výtvarný kritik a publicista, nezávislý kurátor. 

"Jde o experimentální galerijní projekt primárně zaměřený na dětského diváka. Jeho náplní je pravidelná příprava kurátorsky vedených výstav respektovaných autorů mladé a střední generace, které by měly děti a jejich rodiče vstřícnou formou uvádět do světa současného umění. Nejde v něm o to přiblížit se dětem pomocí infantilní stylizace, ale pokusit se vytvořit takový výstavní formát, který by byl schopen zprostředkovat živá témata, techniky i výtvarná média, která by bylo možné prostřednictvím doprovodných programů dále rozvíjet," vysvětluje Radek Wohlmuth.

Galerie se zaměřuje především na dětského návštěvníka a umožňuje nahlédnout přes interaktivní instalace k tradičním uměleckým formám s možností vzájemného ovlivňování a propojování. Děti se tak seznamují experimentální hravou formou se světem umění. 

"Malé velké výstavy mohou stejně tak pracovat s interaktivitou na bázi zkoumavé hry nebo prostě upřednostňovat dětského diváka formálně, například výškou navěšení obrazů. Vizuální podoba výstavy a možnost komunikace o jejím obsahu jsou stejně důležité, ale není nutné aby byly ve vzájemné rovnováze. Cílem je nejen samotná edukace, ale především vytvoření takového prostředí, které se bude snažit odstranit tradované bariéry a zábrany mezi současným uměním a většinovým divákem. V dlouhodobé perspektivě by se pro pravidelného návštěvníka takových projektů mělo umění stát běžnou součástí života ve smyslu jednoho z principů nahlížení na tento svět a způsobu komunikace o něm," dodává Radek Wohlmuth.

Aktuální výstava: 
Jan Stolín / Ze dne do noci
19. 1. – 30. 3. 2024

V roce 2024 bude v Dětské galerii Lapidárium probíhat jubilejní pátá sezóna. Přestože kvalita přizvaných umělců a jejich projektů při koncipování výstavního programu hraje stěžejní roli vždy, rádi bychom při této výjimečné příležitosti zašli ještě o něco dál. Proto jsme tentokrát výstavní plán sestavili s takovými umělci, kteří aktivně pedagogicky působí na vysokých uměleckých školách. Více se dočtete v turistických novinách Zimní Broumovsko

Výstavní program na rok 2024:

Jan Stolín 19. 1. – 30. 3. 
Emöke Vargová 12. 4. – 15. 6. 
Jiří Surůvka 21. 6. – 14. 9. 
Julius Reichel 27. 9. – 14. 12. 

Program galerie je realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje, Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR, Nadačního fondu GESTOR pro současné umění a GESTOR - ochranného svazu autorského, z.s. Mediálním partnerem je Český rozhlas - Hradec Králové a Naše Broumovsko.

Otevírací doba:
út – pá 12 - 16 h / so – ne 12 - 17 h.
Pro školní kolektivy v kterýkoliv pracovní den a hodinu na základě objednávky na e-mailu ma@klasterbroumov.cz nebo t. 603 271 426. 

Kontaktní údaje:
Adresa: Dětská galerie Lapidárium, Klášterní 1, 550 01 Broumov
Telefon: +420 603 271 426
E-mail: 
pavla.semerakova@broumovsko.cz

Konané akce

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)