Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Živá krajina
  • Díky projektu Voda na Broumovsku I bylo vysázeno několik stromořadí a vznikly nové tůně
banner

Díky projektu Voda na Broumovsku I bylo vysázeno několik stromořadí a vznikly nové tůně

Kateřina Ostradecká, foto Tomáš Valášek

Úterý, 30. dubna 2024

Díky projektu Voda na Broumovsku I bylo vysázeno několik stromořadí a vznikly nové tůně

Právě dnes končí projekt Voda na Broumovsku I, díky kterému bylo v broumovském regionu vybudováno několik nových tůní, včetně uceleného vodního biotopu, a byla vysázena i nová stromořadí. Projekt, za kterým stojí Strategická rada regionu Broumovsko, je financován z norských fondů a jeho partnerem je Krajinohled. 

Projekt navazuje na adaptační strategie na klimatickou změnu, které byly v minulých letech zpracovány pro území šesti obcí na Broumovsku (Broumov, Otovice, Martínkovice, Police nad Metují, Bukovice, Žďár nad Metují). Tyto dokumenty jsou souhrnem možných opatření pro zádrž vody v krajině. Problémy, které probíhající klimatická změna přináší, se totiž projevují nejen ve formě silných přívalových dešťů a následných povodní a dlouhých epizod sucha v letních měsících, ale také poklesem hladiny spodních vod a vysycháním krajiny. Na základě přírodě blízkých opatření navržených v těchto studií bylo díky projektu “Voda na Broumovsku I” převážně na pozemcích obce Otovice a města Broumov vysázeno na 196 stromů, 540 keřů a vyhloubeno 12 tůní o celkové vodní ploše přes 3000 m2. Tento projekt mohl vzniknout díky financovaní z norských fondů prostřednictvím Státního fondu životního prostředí (SFŽP) a za finanční podpory města Broumov, obce Otovice a společností HOBRA-Školník a Coca Cola HBC.

„V rámci tohoto rok trvajícího projektu se podařilo zrealizovat vytipovaná přírodě blízká opatření na území Otovic a Broumova. V Otovicích se konkrétně jednalo o vytvoření vodního biotopu za obecním úřadem, vybudování soustavy tůní v úvoze u obecní cesty směrem na Šonov a o výsadby stromořadí nedaleko hranic s Polskem. V Broumově byla doplněna alej podél areálu Hobra a započata první etapa větrolamu u cesty směrem na Rožmitál. Kromě samotných realizací bylo součástí projektu jednání s místními vlastníky pozemků vhodných pro další realizace, díky čemuž byla navázána spousta slibných partnerství pro další projekty tohoto typu,“ uvedla koordinátorka projektu Hana Colby ze Strategické rady regionu Broumovsko.

Žadatelem projektu je Strategická rada regionu Broumovsko, o.p.s. a partnerem Krajinohled, z.s. Celkové způsobilé výdaje jsou 5 646 010 Kč, z toho 90 % tvoří dotace SFŽP. Bližší informace najdete zde: https://srrb.broumovsko.cz/projekty/voda-na-broumovsku-i

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)