Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Ministr v Broumově: „Náš cíl je společný“

Bára Fialová, foto archiv spolku Živá voda

Úterý, 19. prosince 2023

Ministr v Broumově: „Náš cíl je společný“

V pátek 15. 12. přijel na Broumovsko ministr životního prostředí Petr Hladík, aby diskutoval o místním modelu zadržování vody v krajině a její adaptace na klimatickou změnu. Na setkání v restauraci U Tří růží, které iniciovalo místní sdružení Živá voda, byli také zástupci Strategické rady regionu Broumovsko nebo zástupci majitelů pozemků ve Zdoňově, kde už vznikají první tůně a mokřady rozsáhlého projektu. 

„Návrhy členů spolku a hospodařících subjektů jsme vyslechli, probrali jsme různé přístupy k ochraně krajiny směrem k adaptaci na změnu klimatu a k zadržování vody v krajině. Náš cíl je společný a budeme i nadále podporovat adaptační opatření, a to jak v koncepční, tak realizační úrovni prostřednictvím ekonomických, zejména dotačních, legislativních a osvětových nástrojů,“ uvedl k setkání ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Nechyběli ani zástupci vlastníků pozemků ve Zdoňově, kde se v současnosti na prvních sedmi kilometrech čtverečních z dvaceti začíná realizovat projekt Živá krajina sdružení Živá voda na komplexní nápravu krajiny. „Ministr Hladík slíbil, že se spojí s ministrem zemědělství, aby společně odstranili překážky způsobené rozdrobenou vlastnickou držbou pozemků, a aby náprava a adaptace krajiny nebyla blokována nutností nejprve řešit vlastnictví a výkupy pozemků, ale aby se mohlo pouze měnit jejich funkční využití. To vše za účelem zádrže vody a uhlíku v krajině a její přizpůsobení se na klimatickou změnu,“ řekl zakladatel sdružení Živá voda a ekolog Jiří Malík s konstatováním, že konečně po letech je ministrem životního prostředí člověk, který má vůli problém systémově řešit.

Jan Staroba ze Strategické rady regionu Broumovsko po setkání řekl, že pozitivně vnímá ochotu ministerstva věnovat se problematice krajinných prvků, a dále fakt, že dokáže ocenit i mimoprodukční funkce krajiny. „Potěšující byla také informace, že Ministerstvo životního prostředí chystá další finanční podporu na tvorbu krajinných prvků a jejich následnou údržbu,“ dodal.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)