Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Sokoli letos vyvedli rekordní počet mláďat

Text foto Petr Kafka, Správa CHKO Broumovsko

Sobota, 25. června 2022

Sokoli letos vyvedli rekordní počet mláďat

Vzhledem k ukončenému hnízdění sokolů končí v pondělí 27. dubna omezení vstupu do vybraných skalních oblastí Broumovska, které platilo v jarním období.

Vloni propadák, letos rekord – tak by se dalo popsat letošní hnízdění sokolů stěhovavých v pískovcových oblastech CHKO Broumovsko. „Ačkoliv vloni jsme se nedočkali vyvedení žádného mláděte, letos vylétla mláďata z rekordních čtyř hnízd,“ popisuje zoolog Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Petr Kafka. Na Broumovsku je to nejvíce za posledních 70 let. Sokoli totiž vlivem pesticidů vymizeli v polovině minulého století a krajinu Broumovska znovu osídlili až kolem roku 2000. „Ačkoliv pozorujeme postupné zvyšování počtu sokolích hnízdišť, mláďata vyvedou na necelé polovině hnízd. Stále se tak jedná o ohrožený druh,“ dodává Kafka.

Z toho důvodu Správa CHKO Broumovsko přistoupila k jarnímu omezení vstupu návštěvníků do bezprostřední blízkosti sokolích hnízd, aby nebyli ptáci rušeni návštěvníky skalních území. „Děkujeme všem, kteří omezení v terénu respektovali a na sokolí hnízdiště nevstupovali. Zákaz vstupu ke Chrámovým stěnám v Teplických skalách jsme se snažili nahradit komentovanými ukázkami sokolů pomocí silného dalekohledu,“ uvádí Hana Heinzelová, vedoucí Správy CHKO Broumovsko. Pohled přímo do sokolí domácnosti tak mohlo letos zažít více než 1000 návštěvníků skal. „Od pondělí již na Broumovsku neplatí žádný zákaz vstupu, který byl operativně vyhlášen kvůli sokolům. Nicméně nadále platí, že pohyb návštěvníků národních přírodních rezervacích je možný pouze po turisticky značených cestách,“ doplňuje Heinzelová.

Mladí dravci se ještě několik týdnů budou pohybovat v okolí svých hnízd, kde je lze zahlédnout, a pak se rozlétnou. Vyhráno ještě nemají, v krajině na ně číhá stále mnoho nebezpečí v podobě elektrických sloupů, elektrických vedení či dalších predátorů. Ve volné přírodě se sokoli málokdy dožijí více než 10 let.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)