Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Živá krajina
  • Strategická rada pozvala veřejnost k sázení stromů
banner

Strategická rada pozvala veřejnost k sázení stromů

Hana Colby, foto archiv SRRB

Pondělí, 18. prosince 2023

Strategická rada pozvala veřejnost k sázení stromů

Strategická rada regionu Broumovsko uspořádala letos na podzim dvě komunitní výsadby – jednu 28. října ve Vernéřovicích a druhou 11. listopadu v Martínkovicích. K výsadbám přizvala veřejnost a celkem přišlo sázet stromy přes sedmdesát lidí, kteří vysadili na sedm desítek vzrostlých stromů. Nově vysazené stromy zlepší schopnost krajiny zadržet vodu, zpomalí erozi půdy a zajistí domov a úkryt pro mnoho druhů živočichů. V období vysokých letních teplot pak stromy pomůžou s ochlazením krajiny.

Za účasti nečekaně velkého množství dobrovolníků se uskutečnila výsadba třešňové aleje na pozemcích pana Oubrechta ve Vernéřovicích. Zde bylo vysazeno celkem 22 stromů, z toho převážnou většinu tvořily krajové odrůdy třešní doplněné šesti lipami. Začátek aleje leží na frekventované turistické trase spojující Vernéřovice a Meziměstí. Tato trasa je součástí evropské sítě svatojakubských cest. Na místo výsadby odvezl dobrovolníky traktor s povozem, což ocenili především nejmladší účastníci. Pro děti byl připraven doprovodný program formou tvoření z přírodních materiálů nebo naučná stezka Skřítka Podzimníčka. Obec Vernéřovice zde představila svůj nový pracovní elektromobil, díky němuž byl k dispozici horký svařák i čaj. Ihned po výsadbě proběhla zálivka a doprovodný program dál pokračoval teplým gulášem v místní hospodě. Nechyběla ani soutěž o nejlepší štrůdl, které se zúčastnilo celkem 17 soutěžících, takže vybrat tři nejlepší byl pro porotu opravdu oříšek. Prostředky na nákup stromů a potřebného materiálu na výsadbu získala Strategická rada z grantového programu Škoda stromky, který vyhlásila Nadace Partnerství. 

O čtrnáct dní později na svátek sv. Martina sázeli i dobrovolníci v Martínkovicích. Na pozemcích Farmy Martínkovice byla podél melioračního příkopu vysázena jednořadá alej 47 původních krajových odrůd jabloní, hrušní a slivoní, které ze zdejší krajiny téměř vymizely. I přes neočekávanou změnu termínu kvůli počasí se akce zúčastnilo několik desítek dobrovolníků všech věkových kategorií v čele s panem starostou Jaroslavem Jirkou. Nechybělo něco na zahřátí, bohaté občerstvení v průběhu sázení, a nakonec i domácí bramboračka. Celou událost doplňovala výstava zemědělské techniky a tvořivé dílny pro děti. I pro tuto výsadbu získala Strategická rada prostředky na sazenice a materiál od Nadace Partnerství, konkrétně z výzvy Sázíme budoucnost s KB Penzijní společností. Pod vedením arboristy Daniela Hečka (Arbo Hečko) se lidé dozvěděli, jak stromy správně sázet a jak o ně pečovat.

Díky patří všem, kteří se na výsadbách podíleli – dobrovolníkům, kteří přišli stromy zasadit, vlastníkům pozemků za jejich poskytnutí a součinnost a pomoc před i v průběhu akcí. Další poděkování patří městu Meziměstí (zapůjčení stanů), obci Vernéřovice, obci Martínkovice, panu Žočkovi a panu Šafářovi (zapůjčení zemědělské techniky), panu Martinu Slovákovi (poskytnutí čtyřkolky s vlekem), paní Dostálové (občerstvení Vernéřovice) a paní Exnerové (organizace soutěže nejlepší štrůdl).

Strategická rada výsadbami naplňuje obsah Adaptačních strategií na klimatickou změnu  (link na https://srrb.broumovsko.cz/ke-stazeni) – dokumentů, které doporučují desítky malých, ale synergických přírodě blízkých opatření, jež krajinu Broumovska připraví na již přicházející změny klimatu.

Posláním Strategické rady regionu Broumovsko je koordinace regionálního rozvoje na celém území CHKO Broumovsko. Našimi hlavními tématy jsou adaptace krajiny na klimatickou změnu, energetika, cestovní ruch a vzdělávání.

Zakládajícími členy rady jsou města Broumov, Police nad Metují, Teplice nad Metují a neziskové organizace Společnost pro destinační management Broumovska, Agentura pro rozvoj Broumovska a Podnikatelský klub Broumovska. Díky takto pestrému složení zúčastněných se daří úspěšně formulovat strategické dokumenty regionu na vysoké úrovni komplexnosti a současně vnímat potřeby jednotlivých obcí. V kontextu Česka je toto uskupení unikátní a slouží jako silný hybatel regionu Broumovska a hodnotný partner pro instituce kraje a státu.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)