Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Svatomartinské sázení na Broumovsku

Pavel Pinkava, foto archiv spolek Julinka

Sobota, 29. října 2022

Svatomartinské sázení na Broumovsku

Vydejte se s polickým spolkem Julinka, Police Symphony Orchestra či se Šárkou a Filipem Vávrovými sázet stromy na Broumovsku. Je možné zapojit se do tří akcí tohoto druhu.

První listopadové sázení organizuje polický spolek Julinka ve spolupráci s Police Symphony Orchestra a biofarmářem Radko Křížem. V sobotu 12. listopadu proběhne výsadba aleje vzrostlejších listnatých stromů a instalování ochrany podél pastviny horského skotu ve Vižňově u Meziměstí. Po práci mohou účastníci společně zajít na večeři do restaurace U Švejka, kde je možné si také zahrát bowling. Sraz na akci je v 9:30 ve Vižňově u kostela. Zde je mapa, na níž je vyznačeno parkování a místo výsadby.

Pavel Pinkava ze spolku Julinka, který sázení organizuje, prosí všechny zájemce, aby se předem ozvali na email  p.pinkava@volny.cz, neboť je třeba zajistit dostatek pracovních pomůcek, teplý oběd na místě sázení pro každého, případně ubytování. Akce bude pravděpodobně pokračovat i v neděli 13. listopadu. K obědu bude hutná polévka a pečivo, všichni dobrovolníci nechť si sebou vezmou hluboký talíř či misku a lžíci, teplé oblečení, pracovní rukavice. 

Další sázení se koná o víkendu 19. a 20. listopadu ve spolupráci s Šárkou a Filipem Vávrovými. V plánu je výsadba ovocných keřů a stromů (aronie, černé rybízy, plodonosné jeřáby a řada dalších i netradičních ovocných dřevin) na pastvinách a v okolí permakulturní zahrady v Suchém Dole (mapa). Zahrada a okolí by do budoucna měly sloužit nejen k samozásobitelství, ale i samosběru a jako prvky zlepšující diverzitu krajiny. Během práce i ve chvílích oddechu bude možné probrat otázky týkající se výsadeb, permakultury a zahradničení. Součástí bude i krátké přestavení malého rodinného hospodářství s vodozádržnými prvky (tůně) a chovem včel. Jídlo bude zajištěno z produktů zahrady. 

Všichni, kdo chtějí přiložit ruku k dílu, nechť napíšou na email p.pinkava@volny.cz, na jakou akci se přidají, v jakém počtu, zda budou potřebovat zajistit nocleh, a jak, kdy a kam plánují přijet (vlak/bus/auto/kolo?). Detailní informace ke každé akci budou rozeslány příslušným zájemcům.

Ohlédnutí za lesní výsadbou na Hvězdě

Ve spolupráci s DSO Lesy Policka proběhla pod taktovkou spolku Julinka v sobotu 22. října dobrovolnická sázecí akce. Více než 30 milovníků přírody ve věku 2 až 65 let se vystřídalo během sázení smíšeného lesa na pasece vzniklé po kůrovcové těžbě za autobusovou zastávkou Chata Hvězda (a posléze na samotné Chatě Hvězda). Společně jsme zasadili okolo 1700 stromků, hlavně dubů, buků ale i smrčků. Zbývá dosázet ještě několik set jedlí. Po práci nás čekalo teplé občerstvení u pana Nováka na Hvězdě a pro zájemce ještě sauna v Polici nad Metují.

 

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)