Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Nouzový stav - 6. den

René Herzán

Pondělí, 16. března 2020

Nouzový stav - 6. den

Ve čtvrtek 12. března 2020 vyhlásila vláda pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru od 14 hodin tohoto dne nouzový stav na dobu 30 dnů. Každým dnem přibývají nová a nová krizová opatření vlády, ale i jednotlivých měst, obcí a dokonce i oblastí.

Od prvních minut včerejšího dne platí v České republice omezení pohybu osob, prý do 6 hodin ráno 24. března. Uvidíme. Spousta lidí však na sociálních sítích upozorňuje na velké počty lidí "potloukajících" se po městě (míněno v Broumově). Další zase řeší "ty lyžaře", někteří je jen udávají, jiní by je hned lynčovali.

Co však malému vzorku národa neuniklo, je neschopnost vlády postarat se o některá zdravotnická bezpečnostní vybavení. Pro veřejnost by to snad ani nikdo nečekal, ale nedostatkem roušek a dalších ochranných pomůcek trpí i ti v prvních řadách, tedy lékaři, zdravotní sestry, hasiči či prodavačky v obchodech.

"Milá vládo, upřímně, přestaňte kecat, zasedněte k šicím strojům a jděte národu příkladem. Jistě, cokoliv je lepší než nic. Vědci léta zkoumají a vyvíjejí materiály, ze kterých se vyrábějí ochranné prostředky, které máme nyní využívat. My obyčejní lidé sedíme doma u šicích strojů a šijeme si "náhubky" ze všeho co je po ruce. Zatímto ještě 28. ledna ministr Adam Vojtěch chlácholil občany, že Česko má na skladě milion roušek a respirátorů a že budou, dnes chybí snad téměř v každém lékařském zařízení tisíce kusů. Vláda se tak od slibů, přes nerozhodná ujištění za měsíc a půl dostala do fáze, kdy přiznává, že ochranné pomůcky zcela chybí," píše na svém FB profilu Kamil Hušek.

"Dnes jsme opět volali a sháněli respirátory, roušky a dezinfekci. Podařilo se nám zajistit potřebné množství a v podvečer jsme proto mohli vydat další stovky ochranných pomůcek pro náchodské specializované lékaře a pracovníky lékáren. Jak potvrdili lékaři, a debatovali jsme o tom i na dnešním jednání krizového štábu, v této situaci je rozhodně cokoliv lepší než nic. Pro běžný komunitní styk jsou proto roušky a respirátory FFP1 plně dostačujícím vybavením. Všichni jsme rádi, že jsme v posledních dvou dnech mohli zabezpečit alespoň naše lékaře a zdravotní sestry, personál mateřských škol a dobrovolníky, kteří budou od zítřka zajišťovat nákupy pro náchodské seniory. Zítra budeme pokračovat a počítáme s vybavením prodavaček v obchodech s potravinami a v drogeriích," prohlásil včera večer starosta Náchoda Jan Birke.

Na vybavení ochrannými prostředky - respirátory, rouškami, polomaskami, myslí také ve firmě Hobra- Školník. "Roušky jsou na většině pracovišť povinné, v odůvodněných případech doporučené. Poskytli jsme také přechodně nějaké respirátory FFP3 broumovské nemocnici," uvedl Jan Školník.

Od včerejšího rána začala šít ochranné bavlněné roušky firma Blue fly z Police nad Metují. "Rádi bysme je ZDARMA poskytli domovům seniorů, pečovatelským službám, ale i nemocným jednotlivcům. Jsme malá firma s malou kapacitou, proto bysme rádi pomohli hlavně v našem regionu Broumovského výběžku. První kusy putují do domova seniorů a pečovatelské službě v Polici nad Metují. Roušky je třeba sterilizovat! To už není v našich silách. Kontakt - info@bluefly.cz.

Na Broumovsku se okamžitě zapojili do pomoci seniorům se zajištěním nákupu potravin a léků. Pro seniory Broumova, o které se nemůže z objektivních důvodů postarat rodina, je zřízena speciální služba pro zajištění nejpotřebnějšího nákupu. Tuto službu zajistí Pečovatelská služba Broumov na číslech 491 524 808 a 603 807 345. Také v Meziměstí je zajištěna pečovatelská služba ve formě dovážky obědů, zajištění nákupů a donášky léků. Stačí kontaktovat úřad. Stejnou službu poskytne i město Teplice nad Metují.

Do Trutnova včera zamířilo 43 příslušníků Armády České republiky, aby pomáhali cizinecké policii při ostraze hranic s Polskem. Budou zde působit minimálně do 24. března a při prodloužení nouzového stavu zde zůstanou déle. Jejich působišti budou s největší pravděpodobností Královec a Malá Úpa. "Přítomnost armády považuji za rozumný krok a vítám jej. V tuto chvíli je třeba zintenzivnit kontrolu hranic, což v takové míře nemůže samotná cizinecká policie zvládat," vysvětlil Ivan Adamec, starosta města Trutnov. Také v Náchodě jsou příslušníci Armády ČR - 73 výsadkářů z výsadkového pluku z Chrudimi. "Zajistili jsme pro ně ubytování a stravování, aby měli vše co potřebují pro výkon své nepřetržité služby na hranicích. Buďte tu jako doma chlapi!" uvedl Jan Birke.

Starosta Meziměstí Pavel Hečko řešili zprovoznění dodávky vody do budovy bývalé celnice na hraničním přechodu do Polska, Golinsk-Starostín, pro hraniční stráž a policii. Tak vida, ještě, že se budovy nezbouraly. Nikdy nezapomenu na zážitek z roku 1995. Projížděl jsem tu s Poláky žijícími ve Francii v jejich autě, což tehdejším zaměstnancům ochrany hranic a dnešním doživotním příjemcům renty hodně zamotalo hlavu, a tak nám to dali pocítit.

Zatím nikdo se v České republice, natož na Broumovsku, nezamyslel, jak zpříjemnit domácí izolaci. Jedna pornografická společnost oznámila, že italští diváci budou mít prémiové předplatné na celý březen zcela zdarma a že část zisku firmy poputuje na pomoc italským nemocnicím. Hm, třeba to někoho trkne.

Největší radost mi však v záplavě smutných mailů udělal ten od přítele Jindry. Lány rozkvetlých bledulí a sněženek... Vždyť jedna z výjimek izolace je pobyt v přírodě!

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)