Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • Broumovsko
  • Odsekaná skála na Pánově cestě v Polických stěnách
banner

Odsekaná skála na Pánově cestě v Polických stěnách

Petr Kuna, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Čtvrtek, 9. září 2021

Odsekaná skála na Pánově cestě v Polických stěnách

Na Pánově cestě v Polických stěnách bylo v ostré zatáčce ve skalní soutěsce odlámáno několik metrů skály. Na cestě, která je v koruně široká pouhé tři metry, hrozilo totiž při průjezdu dlouhých nákladních vozů se dřevem poškození skály i lesní techniky. O povolení k odstranění části skály požádal vlastník lesa, tedy Benediktinská hospodářská správa Břevnov, s.r.o.

 „Samozřejmě jsme udělení výjimky zvažovali. Předpokládáme ale, že zatížení cesty se výrazně zvýší kvůli kůrovcovým těžbám. Odtěžená plocha je velká asi tři krát čtyři metry, ve vlhém prostředí skála opět brzy poroste mechy a lišejníky. Stopy po historických úpravách skal, po lámání kamene nebo po stavbě lesních cest z pískovcových bloků jsou na Broumovsku k vidění na mnoha místech. Tato skála na dně údolí není významným skalním útvarem, nedochovaly se na ní žádné historické ani geodetické značky. Nyní bude cesta bezpečně průjezdná,“ vysvětluje Petr Kuna z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.  

 Podobný zásah ze stejného důvodu byl v pískovcových skalách Broumovska v minulosti povolen i jinde, konkrétně na konci devadesátých let na Kraví hoře v Adršpašsko-teplických skalách, dnes tam už skalní povrch zcela zestařel a nepoutá pozornost.

Vblízké době se pravděpodobně výrazně zvýší zatížení Pánovy cesty kvůli odvozu dřeva. Nedostupnost zdejších skalních terénů totiž způsobuje, že se nedaří zastavit napadení smrkových porostů kůrovcem.  Na hřebeni Broumovských a Polických stěn se ohniska kůrovce koncem léta zvětšila nebo propojila. Dříví bude potřeba dopravovat operativně všemi typy odvozních souprav. Na úplně nedostupných místech zůstanou napadené porosty bez zásahu stát, zcela ponechány přírodním procesům, obranná opatření proti šíření kůrovce pak budou v okolí.

Přidejte komentář:

Diskuse je uzamčena pouze pro registrované uživatele.
Pokud se chcete do diskuse zapojit, zaregistrujte se nebo se přihlaste

Diskuze k článku:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)