Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • Příběh pomoci

Příběh pomoci

Text a foto Martin Minařík

Neděle, 30. ledna 2022

Příběh pomoci

K poslednímu lednu končí akce Milostivé léto, jejímž prostřednictvím se mohli někteří dlužníci zbavit svých dluhů vůči státním a některým dalším institucím. Martin Minařík z Centra sociálních služeb Naděje Broumov přináší příběh klienta, který se svých dluhů zbavil díky pomoci sbírky SOS Milostivé léto Člověka v tísni a Podnikatelského klubu Broumovska.

Klient ve starobním důchodu dlužil městu Broumov za nezaplacený nájem 140 000 Kč (dlužný nájem byl nižší, již je v částce úrok z prodlení). Od roku 2011 je tento dluh vymáhán exekučně. K lednu 2022 se původní dluh vyšplhal na téměř 2 miliony korun (exekutorovi náleží pouze cca 30tis, vše ostatní městu Broumov). Klient bohužel neměl dostatečné finance na uhrazení jistiny (tj. 140tis. Kč.), aby mohl využít Milostivé léto.

Klient přišel do poradny až v lednu, spolupráce v takové časové tísni musela být velmi efektivní. Díky finanční podpoře Podnikatelského klubu Broumovska jsem mohl rychle zmapovat klientovy exekuce pomocí Výpisu z centrální evidence exekucí. Po zmapování celé situace jsem usoudil, že klient splňuje podmínky žádosti o využití sbírky Člověka v Tísni (SOS Milostivé léto). Proto jsem navázal spolupráci s Člověkem v Tísni prostřednictvím mobilního dluhového poradce paní Evy Dittrichové, která podala žádost o finanční podporu. Žádost byla následně schválena. Pomocí sbírky SOS Milostivé léto uhradí klientovi 125 000 Kč, klient uhradí 15 000 Kč + 908 náklady exekutora a zbytek dluhů, tedy cca 2 miliony korun bude klientovi odpuštěno v rámci Milostivého léta. Klient tedy v únoru 2022 nebude mít již žádnou exekuci na svůj starobní důchod a výrazným způsobem se mu zvýší kvalita života.

Z morálního hlediska někdo může namítat, jak je možné, že někdo za někoho platí dluhy, ale klientova předluženost byla způsobena „lichvářským“ zákonem a z této dluhové pasti by se nikdy sám nedostal. A od roku 2011 ze srážek ze mzdy a následně ze srážek starobního důchodu splatil již mnohem více než je částka jistiny dluhu. Takže jistinu dluhu (140tis Kč) zaplatil klient minimálně dvakrát.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)