Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • Reportáž z návštěvy prezidenta Petra Pavla a jeho ženy na Broumovsku
banner

Reportáž z návštěvy prezidenta Petra Pavla a jeho ženy na Broumovsku

M. Mašková, B. Fialová, foto K. Ostradecká

Středa, 6. prosince 2023

Reportáž z návštěvy prezidenta Petra Pavla a jeho ženy na Broumovsku

Ve středu 6. prosince zavítal prezident Petr Pavel s chotí v rámci návštěvy Královéhradeckého kraje na Broumovsko.

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou Pavlovou zahájil svoji návštěvu Broumova prohlídkou broumovského kláštera v doprovodu arciopata Petra Prokopa Siostrzonka. 

Součástí prezidentovy návštěvy Broumovska bylo také setkání s patrioty. Setkání s prezidentem Petrem Pavlem a paní Evou Pavlovou se zúčastnila zhruba třicítka zástupců obyvatel regionu, nechyběl ani hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček a náměstkyně hejtmana Martina Berdychová. Setkání moderoval Jan Školník z Agentury pro rozvoj Broumovska, který o to byl požádán prezidentskou kanceláří. Na schůzce, která trvala něco přes hodinu, se představili zástupci různých oborů – vzdělávání, kultury, zemědělců, podnikatelského i neziskového sektoru, ale i studenti a další. Svoji práci zde například představil ředitel sociálního družstva Diakonie Broumov Pavel Hendrichovský, ředitel ZUŠ v Broumově Štěpán Přibyl, za Ulitu Broumov promluvila Dáša Zbořilová, plány na proměnu městské knihovny prozradila její vedoucí Marta Lelková, nechyběl disident Stanislav Pitaš. Mezi dalšími účastníky setkání byl Zbyšek Záliš za Podnikatelský klub Broumovska, který mluvil o sociálně zodpovědném podnikání či Petra Soukupová z Police Symphony Orchestra, jež přiblížila nejen úspěchy orchestru, ale i charitativní činnost, kterou s orchestrem podnikají. Příležitost promluvit s prezidentem měla také zástupkyně romské minority a sociální pedagožka Aneta Farkašová. Aktivity Vzdělávacího a kulturního centra Broumov reprezentovala Žaneta Vávrová, Broumovské diskuse Hana Valentová, o hudebním festivalu Za poklady Broumovska mluvil Tomáš Mrština.

Prezident zhodnotil celé setkání jako velmi přínosné, podle jeho slov jsou přesně taková setkání s obyvateli malých regionů velmi důležitá. Připomněl, že v nedávné době absolvoval podobné setkání na Jesenicku, a stejně jako tam i tady zjistil, že je obohacující nahlédnout pod pokličku regionům, které zvenku vypadají jako odlehlé regiony s mnoha problémy, při bližším pohledu však zjišťuje, že v nich žije mnoho tvůrčích lidí, kteří se je svojí činností snaží proměňovat v lepší místo k životu. Připomněl také důležitost sdílení zkušeností s dalšími malými regiony, které řeší podobná témata a nalézají řešení.

Celé setkání s patrioty se odehrálo v uvolněné a vřelé atmosféře, prezident i jeho žena Eva Pavlová se aktivně zajímali o předkládaná témata. Na závěr setkání vyzdvihl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček speciální vztah kraje k Broumovsku a neopomněl zmínit přetrvávající podporu projektu Broumov 2028, i přesto, že Broumov nezvítězil. Také starosta města Arnold Vodochodský vyjádřil dojetí nad tím, kolik toho vzniká v regionu dobrého.

Prezidenta vítal na náměstí dav lidí

Prezident s doprovodem poté zamířil na Mírové náměstí v Broumově na setkání s občany. Tam už na něho čekalo více než tři sta lidí, z toho hodně dětí – z broumovského gymnázia, základních škol i školek. „Jdeme se s dětmi podívat do sférického kina, a tak jsme si řekli, že se tady rovnou stavíme. S dětmi jsme se při té příležitosti taky pobavili o tom, kdo je pan prezident a co dělá,“ řekla zástupkyně ředitelky broumovské mateřské školy Jana Cvikýřová, jež s dětmi čekala vedle vánočního stromečku. Většina přihlížejících vytvořila špalír kolem silnice na straně u Městského divadla, kde byla zaparkovaná řada černých nablýskaných limuzín. Čekání si krátili diskutováním nad prací prezidentovy ochranky, a nakonec se shodli na tom, že největším nebezpečím jsou ohromné rampouchy visící ze střech na celém náměstí. 

Prezident se nakonec nečekaně vynořil na spodní části náměstí a hned se kolem něj vytvořil chumel lidí, kteří mu přáli krásné svátky. První dáma Eva Pavlová dostala od někoho kytici růží a prezidentský pár si krátce popovídal s okolostojícími a s dětmi z místního dětského domova. Celá návštěva netrvala déle než pět minut. Pak celá delegace nasedla do aut a vyprovázena máváním shromážděných se vydala na oběd se starosty obcí na Broumovsku do centra Walzel v Meziměstí.

Ostrým tempem Broumovskými stěnami

Po obědě se starosty se prezident vydal na okružní trasu Broumovskými stěnami. Z Hvězdy vyrazil lesní cestou do Kovářovy rokle, kterou se okruhem vrátil přes Skalní divadlo zpět na Hvězdu. Doprovázeli ho zástupci vybraných organizací, kteří se věnují péči o krajinu. Byli to Petr Kuna za Správu CHKO Broumovsko, Pavel Pinkava za spolek Julinka, Pavel Lisák za Společnost pro destinační management Broumovska, Kateřina Menšíková z Adršpašských skal a za skupinu Voda na Broumovsku Ester Korandová a Jan Staroba. Cestou se s prezidentem podělili o to, jaké činnosti se věnují. Prezident ocenil zasněženou krajinu Broumovských stěn, zajímal se o zde zastoupené druhy živočichů a překvapil svojí znalostí změny migračního chování rehka domácího, který kvůli klimatické změně zůstává v krajině déle, než měl ve zvyku. Po fyzicky náročné procházce, která se vedla v ostrém tempu, navštívil chatu Hvězda a poté pokračoval v krajské návštěvě do Krkonoš.

Připravujeme fotogalerii.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)