Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • Tématem 9. Broumovských diskusí je Solidarita a sounáležitost

Tématem 9. Broumovských diskusí je Solidarita a sounáležitost

Kateřina Ostradecká, foto Jaroslav Winter

Pondělí, 26. září 2022

Tématem 9. Broumovských diskusí je Solidarita a sounáležitost

Právě byl spuštěn online předprodej vstupenek na 9. ročník konference Broumovské diskuse. Ten se uskuteční ve dnech 2.–5. listopadu 2022 v prostorách broumovského kláštera. Tématem konference je Solidarita a sounáležitost. Jeden z diskusních panelů bude hostit prezidentské kandidáty. Připraven bude i bohatý doprovodný program. 

Konference, na které se nespěchá. Takové je motto Broumovských diskusí, které počátkem listopadu pozvou do broumovského kláštera řadu inspirativních hostů z celé České republiky a letos nově i ze zahraničí. Mezi hosty bude i pětice prezidentských kandidátů.

Diskutovat se tentokrát bude na téma Solidarita a sounáležitost a na pódiu tak zazní mj. i tyto otázky: Cítíme evropskou sounáležitost? Kde jsou hranice solidarity? Jak funguje solidarita a sounáležitost v mezinárodních vztazích? Proč má solidarita omezeného trvání? Spojuje, nebo rozděluje solidarita společnost? Je solidarita přirozená lidská vlastnost? Jak souvisí solidarita s charakterem? Patří solidarita do politiky? Jak mohou politici přispět k pocitu sounáležitosti? Jakou roli hraje prezident v otázce solidarity a sounáležitosti?

„Téma solidarita a sounáležitost bylo v našem výběru na horních příčkách už déle, ale v březnu, kdy jsme téma definitivně potvrzovali, získalo kvůli agresi Ruska na Ukrajině určitou urgenci. Zároveň jsme si uvědomovali, že bude mít jiný význam v listopadu, po opadnutí až v té chvíli nevídané shody. Zároveň je to téma, které je aktuální po staletí i mimo kontext mimořádných aktuálních událostí a je třeba ho diskutovat, aby společnost mohla soudržně existovat a rozvíjet se,“ uvedl Jan Školník, zakladatel Broumovských diskusí a Agentury pro rozvoj Broumovska.

Svou účast již přislíbili tito hosté: Daniel Kroupa (politolog, pedagog), Mikuláš Kroupa (zakladatel a ředitel organizace Post Bellum), Karin Lednická (spisovatelka), Pavel Pola (rektor, kostel Pražského Jezulátka), Eugenie Číhalová (členka Rady vlády pro národnostní menšiny), Vojtěch Boháč (novinář), Jan Barta (investor, filantrop) nebo Martin Vohánka (podnikatel, filantrop). Další jména jsou v jednání. Konferenci budou moderovat novináři Světlana Witowská, Veronika Sedláčková, Martina Mašková a Daniela Brůhová. 

Konference je přístupná veřejnosti, pro kterou bude připraven bohatý doprovodný program: koncerty Kristina Barta Quartet nebo Ivo Kahánka s laureátem mezinárodní soutěže Broumovská klávesa, prohlídka kláštera, ranní meditace, návštěva výstavy v Dětské galerii Lapidárium, společenská číše vína, mše v klášterním kostele či komentovaná prohlídka broumovské skupiny kostelů, která byla letos zapsána mezi národní kulturní památky.   

Vstupné na jednotlivé panely je 200 Kč, v nabídce je také zvýhodněný balíček na celý program konference nebo balíček na podporu konference. Vstupenky je možné koupit online na úvodní straně webu www.broumovskediskuse.cz. Konference se mohou zúčastnit také studenti středních a vysokých škol, pro které jsou vypisována pobytová stipendia. Podmínkou je napsání eseje a zaslání do 25. září. Z došlých esejí bude porota vybírat několik desítek těch nejzdařilejších.

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov pořádá Broumovské diskuse ve spolupráci s neziskovou organizací Agentura pro rozvoj Broumovska od roku 2014. Předchozí ročníky se zamýšlely nad tématy Demokratická diskuse, Mír, Evropská identita, Vize vzdělanosti, Hrdinství a odvaha, Důvěra a porozumění, Hodnoty a společnost.

Statutárním partnerem konference je město Broumov. Hlavními partnery jsou Královéhradecký kraj, Jan Barta, Hobra – Školník, US Embassy, Raiffeisen Leasing, Konrad Adenauer Stiftung a Coca-Cola HBC Česko a Slovensko. Partnery jsou Podnikatelský klub Broumovska, Nadace OSF, Ztrade, Edumed, Saar Gummi, Martina Rosová, Grund, Centrum Walzel a Pixman. Hlavními mediálními partnery jsou Deník N a ČRo Plus, mediálními partnery jsou ČRo HK, Katolický týdeník, Naše.broumovsko.cz a Místní kultura. Regionálními partnery jsou Strategická rada regionu Broumovsko, Benediktinské opatství sv. Václava, Maiwaldova akademie a Agentura pro rozvoj Broumovska.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)