Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • Voliči v karanténě mohou volit z auta či do přenosné volebních schránky
banner

Voliči v karanténě mohou volit z auta či do přenosné volebních schránky

Královéhradecký kraj, -MP-, foto archiv MP

Úterý, 10. ledna 2023

Voliči v karanténě mohou volit z auta či do přenosné volebních schránky

První kolo prezidentských voleb pro voliče v karanténě, kteří se chystají volit z motorového vozidla, se koná už ve středu 11. ledna 2023. Středa 11. ledna je také posledním datem, kdy je možné osobně požádat o voličský průkaz na městských a obecních úřadech. Čtvrtek 12. ledna je pak nejzazším datem pro požádání o volbu do přenosné volební schránky.

Lidé, kterým byla nařízena karanténa z důvodů onemocnění covid-19 mohou volit dvěma způsoby – buď z motorového vozidla v drive-in stanovištích v okrese, kde mají trvalý pobyt, či do přenosné schránky. O takovou možnost je nutné pořádat telefonicky na čísle 702 231 763. Podrobné informace ZDE.

Voliči v karanténě z důvodu onemocnění covid-19 mohou volit ve standardním termínu do zvláštních přenosných volebních schránek. V takovém případě musejí telefonicky nahlásit příslušnému krajskému úřadu, že žádají příjezd komise pro hlasování. Musejí tak učinit do čtvrtka 12. ledna do 20 hodin v případě prvního kola a do čtvrtka 26. ledna do 20 hodin v případě kola druhého. Příslušnost úřadu se řídí podle místa, kde oprávněný volič tráví izolaci.

Klienti a pracovníci pobytového (např. zdravotnického) zařízení mohou v případě uzavření zařízení krajskou hygienickou stanicí hlasovat prostřednictvím komise pro hlasování, která tam v takovém případě v průběhu voleb automaticky dorazí.

Voliči, kteří mají nařízenou izolaci (karanténu), se mohou účastnit obou kol prezidentských voleb. Volit mohou ze silničního motorového vozidla na tak zvaném drive-in stanovišti v okrese, kde mají trvalý pobyt. S voličským průkazem lze volit na kterémkoli volebním stanovišti. Volby se v tomto případě konají ve středu 11. ledna 2023 (první kolo) a ve středu 25. ledna 2023 (druhé kolo, které se bude konat v případě, že žádný z kandidátů neobdrží v prvním kole nadpoloviční počet hlasů), a to vždy od 8 do 17 hodin, přičemž hlasování bude umožněno i po 17. hodině těm, kteří v 17 hodin budou čekat před volebním stanovištěm.

Voliči budou k volbám potřebovat občanský průkaz (případně cestovní pas), voličský průkaz (pokud byl vydán) a v tomto případě také doklad o nařízené izolaci. Tím může být rozhodnutí krajské hygienické stanice, potvrzení vydané lékařem, potvrzení (listinné či elektronické) o pozitivním výsledku testu na covid-19 nebo vyplněné a podepsané čestné prohlášení.

Volič by neměl vystupovat z motorového vozidla a měl by komunikovat výhradně přes stažené okénko. Ministerstvo vnitra doporučuje těmto voličům, aby nosili ochranu úst a nosu po celou dobu hlasování a sundali ji jen na případný pokyn volební komise. Poté, co komise ověří totožnost voliče a skutečnost, že je v izolaci, obdrží volič volební dokumentaci a poodjede k volební schránce.

Volební stanoviště pro hlasování z motorového vozidla v Královéhradeckém kraji jsou následující:

pro okres Náchod

budova Celního úřadu, Kladská 272, Náchod, GPS: 50.4280336N, 16.1947317E

pro okres Hradec Králové

dvůr Magistrátu města Hradec Králové, Československé armády 408/51, Hradec Králové, GPS: 50.2125053N, 15.8368950E

pro okres Jičín

budova Městského úřad Jičín (zadní část), ul. 17. listopadu 16, Jičín, GPS: 50.4350053N, 15.3492517E

pro okres Rychnov nad Kněžnou

budova vrátnice Centra odborné přípravy Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy v Rychnově nad Kněžnou, Na Jamách 1180, Rychnov nad Kněžnou, GPS: 50.1510089N, 16.2758828E

pro okres Trutnov

budova Hasičské zbrojnice, Dlouhá 752, Trutnov – Horní Staré Město, GPS: 50.5891897N, 15.8841906E

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)