Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • ČR a Broumovsko
  • Evropské dotace pod jednou střechou najdete v Evropském domě v Hradci Králové
banner

Evropské dotace pod jednou střechou najdete v Evropském domě v Hradci Králové

RENÉ HERZÁN

Čtvrtek, 14. dubna 2016

Evropské dotace pod jednou střechou najdete v Evropském domě v Hradci Králové

Kde získat všechny informace o evropských grantech a dotacích na jednom místě? Královéhradecký kraj zřídil pro tyto potřeby Evropský dům, a to v "novém Hlucháku" v Hradci Králové. Jeho činnost v pondělí oficiálně zahájil hejtman Lubomír Franc spolu s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou. Celková rekonstrukce objektu včetně venkovních úprav vyjde Královéhradecký kraj na 20,3 milionu korun. Nově zde zasídlí organizace, které budou pomáhat žadatelům o evropskou dotaci.

Vše k evropským dotacím pod jednou střechou. Taková je myšlenka Evropského domu, který má být vstupní branou pro všechny žadatele o různé typy evropských dotací v novém programovacím období. "Získání evropské dotace je mnohdy administrativně náročnější krok, proto jsme chtěli vybudovat jedno místo, kde by mohlo žadateli pomoci hned více subjektů a žádost o dotaci tak usnadnit. Pro potřeby Evropského domu jsme vytipovali budovu takzvaného nového Hlucháku, kterou bylo nutné zrekonstruovat tak, aby odpovídala požadavkům administrativy. Celkové náklady na přebudování objektu i okolí jsou 20,3 milionu korun," uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Mezi novými nájemníky Evropského domu je pak Centrum pro regionální rozvoj České republiky, Regionální rada soudržnosti Severovýchod a Centrum evropského projektování. Nájemní smlouvy běží od 1. dubna 2016. Nový Hluchák přitom neměl původně ani vlastní číslo popisné. Nová adresa Evropského domu je tak nyní Švendova 1282.

Rekonstrukce "nového Hlucháku" a příprava Evropského domu probíhala ve dvou etapách, které zahrnovaly vnitřní práce. Paralelně v tuto dobu také probíhají práce v rámci třetí etapy, což jsou venkovní úpravy. "Je v nich obsaženo například vybudování parkovacích ploch s vjezdem na závoru, nebo příprava výstavby stravovacího zařízení. To má sloužit nejen pro zaměstnance Evropského domu, ale především pak pro žáky hradeckých středních škol se sídlem na Pospíšilově třídě a v blízkém okolí," řekl o dalším záměru v areálu Evropského domu krajský radní pro oblast investic Josef Dvořák.

Královéhradecký kraj se rozhodl vybudovat Evropský dům na základě podnětu Ministerstva pro místní rozvoj. To původně počítalo, že by Evropské domy vznikly ve všech regionech České republiky. Vzhledem k tomu, že ne všechny kraje se ale do projektu přihlásily, ministerstvo od tohoto celorepublikového záměru upustilo. Královéhradecký kraj však v této myšlence pokračoval, což ocenila i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která se slavnostního otevření zúčastnila. "V tuto chvíli otevře Evropské domy pouze pět krajů, které si je zaplatily z vlastního rozpočtu," řekla Šlechtová, která považuje Evropské domy za velkým přínos pro žadatele o dotace.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)