Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • ČR a Broumovsko
  • Kraj plánuje evropské projekty na nové období 2015 - 2020
banner

Kraj plánuje evropské projekty na nové období 2015 - 2020

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

Neděle, 23. srpna 2015

Kraj plánuje evropské projekty na nové období 2015 - 2020

Oprava Gayerových kasáren v Hradci Králové, nové návštěvnické centrum na Dobrošově, opravy krajských silnic - některé i na Broumovsku či Náchodsku, vybavení do nemocnic. I tyto projekty jsou mezi krajskými návrhy akcí, které by mohly být realizovány v programovém období v letech 2014 – 2020 z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). První výzvy startují už na podzim.

Kultura, zdravotnictví, doprava, školství, životní prostředí i sociální oblast. Evropské projekty pro nové programové období se plánují ve všech stěžejních oblastech působnosti kraje. Pro nové období 2014 – 2020 je připravený široký zásobník projektů, ale vzhledem k prozatím neúplným podmínkám jednotlivých výzev se můžou vybrané akce ještě měnit.

"Už nyní ale víme, že bychom chtěli získat evropské dotace z nového Integrovaného regionálního operačního programu například na stavební úpravy Gayerových kasáren nebo na úpravu jediné národní kulturní památky ve vlastnictví kraje, a to na vybudování návštěvnického centra a úpravy prohlídkového okruhu na Dobrošově," uvedl pro příklad hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Největší finanční objem z evropských peněz by pak mohl jít do rekonstrukce a modernizace silnic. "Máme také připravený dlouhý seznam vytipovaných silnic, kde se náklady na opravy pohybují okolo tří miliard korun. Většina z nich se týká silnic II. třídy. Opravy silnic III. třídy jsou možné jen v případě, že silnice plní funkci komunikace vyšší třídy. Postupně pracujeme na projektových dokumentacích tak, abychom mohli projekty plynule přihlašovat do jednotlivých výzev. Hlavní podmínkou úspěšnosti bude totiž připravenost akcí," doplnil hejtman Franc.

Evropské peníze z IROPu budou také důležitým zdrojem pro oblast zdravotnictví. Jejich využití plánují pro nákup nového přístrojového vybavení nejen nemocnice v Náchodě, Trutnově a Jičíně, ale také Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje. "Jedním z velice nadějných projektů krajské záchranky je vybudování výjezdového stanoviště v Temném Dole. To by mělo řešit špatnou dostupnost pro zdravotnickou záchrannou službu v horské oblasti Krkonoš," uvedl hejtman Lubomír Franc.

V plánu je samozřejmě velké množství projektů i v dalších oblastech. V té sociální mají evropské peníze pomáhat transformaci a zkvalitňování poskytování sociálních služeb, v oblasti životního prostředí snižování energetických náročností budov, ve školství zase budou rozvíjet a podporovat technické a přírodovědné obory.

Výzvy v některých oblastech z Integrovaného operačního programu budou startovat už na konci září a Královéhradecký kraj nebude s prvními žádostmi otálet. "Systém pro podávání žádostí bude funkční od 21. září a my připravujeme podat první žádosti okamžitě po spuštění. Další žádosti i z ostatních oblastí budou následovat," dodal na závěr hejtman Lubomír Franc.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)