Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • ČR a Broumovsko
  • Krajská hygienická stanice má od začátku roku hlášeno již 13 případů nákaz pneumokokovou bakterií
banner

Krajská hygienická stanice má od začátku roku hlášeno již 13 případů nákaz pneumokokovou bakterií

RENÉ HERZÁN

Čtvrtek, 5. září 2013

Krajská hygienická stanice má od začátku roku hlášeno již 13 případů nákaz pneumokokovou bakterií

Krajská hygienická stanice Královéhradeckého kraje má od začátku roku do 26. týdne hlášeno již 13 případů nákaz nebezpečnou pneumokokovou bakterií. Nejvíce nakažených je evidováno v okrese Trutnov (5 případů), na Náchodsku je zatím evidován jediný případ. Jedná se především o osoby ve věkové skupině nad 55 let. V kraji jsou také hlášena tři úmrtí.

Za prvních 6 měsíců letošního roku bylo v České republice hlášeno již více než 200 případů invazivního pneumokokového onemocnění, výjimkou není ani Královéhradecký kraj. "Od začátku roku eviduje Krajská hygienická stanice Královéhradeckého kraje celkem 13 případů nákaz pneumokokem. Nejvíce pacientů máme hlášeno v okrese Trutnov," uvedla Veronika Krejčí z Krajské hygienické stanice Hradec Králové.

Průběh onemocnění

Podle informace Veroniky Krejčí jsou první příznaky invazivního pneumokokového onemocnění podobné chřipce – teplota, zimnice, třesavka, bolesti hlavy a zvracení. Právě proto jsou pneumokoková onemocnění velmi zrádná. Pneumokok postihuje jednotlivé orgány a způsobuje závažné záněty středouší, těžké zápaly plic i pneumokokové meningitidy. Bakterie, která se dostane do krevního řečiště, postupuje v organismu velmi rychle, nemocnému jde o čas. Zvláště u malých dětí a starších osob může mít onemocnění velmi závažný průběh. Důležité je včas vyhledat lékaře, který nasadí efektivní léčbu.

Nejspolehlivější ochranou je očkování

Podle tiskové zprávy Krajské hygienické stanice lze onemocnění pneumokokovou infekcí předejít dostupným očkováním. Pro nejmenší děti jsou v současné době na trhu k dostání dvě vakcíny. Očkovací látka pokrývající základní spektrum deseti sérotypů, která je plně hrazená státem a vakcína s rozšířeným spektrem třinácti sérotypů, na kterou je nutné si doplatit. Konjugovaná vakcína je již dostupná také pro osoby nad 50 let, její plošná vakcína zatím ale nebyla v České republice zavedena. Jako první z českých pojišťoven zavedla podporu očkování proti pneumokokovým onemocněním pro své pojištěnce od 50 let Revírní bratrská pokladna.

Invazivní pneumokoková onemocnění

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie, kterou je běžně osídlena sliznice úst, nosu a horních cest dýchacích u mnoha lidí. Pneumokoka má ve svém nosohltanu více než 10 % zdravých dospělých a až 60 % dětí. Pneumokok těmto nosičům nezpůsobuje žádné problémy. Pokud ale dojde k oslabení obranných mechanismů člověka například při viróze, mohou pneumokoky proniknout do míst, kam nepatří, a způsobit tam závažnou infekci – například do plic, kde způsobí pneumonii (zápal plic), nebo na mozkové obaly, kde způsobí meningitidu. Z méně závažných infekcí způsobují pneumokoky především zánět středního ucha (otitidu) u dětí. Inkubační doba (čas mezi vniknutím bakterie do těla a objevením se prvních příznaků) pneumokokového onemocnění je 1-3 dny. Jedná se o kapénkovou infekci, to znamená, že se přenáší zejména těsným kontaktem, při kýchání, kašlání. Nakazit se je možné od člověka s pneumokokovou infekcí nebo od bacilonosiče.

Foto CDC/Janice Carr

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)