Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • ČR a Broumovsko
  • Nový datový portál zpřístupňuje data a informace z Královéhradeckého kraje
banner

Nový datový portál zpřístupňuje data a informace z Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj

Neděle, 21. listopadu 2021

Nový datový portál zpřístupňuje data a informace z Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj vytvořil datový portál, jehož prostřednictvím veřejnosti zpřístupňuje v přehledné a srozumitelné podobě nejen takzvaná otevřená data, ale nabízí i analýzy, grafy, infografiky a datové výstupy. Webový portál www.datakhk.cz slouží také jako užitečný rozcestník pro krajské portály a aplikace.

„Chcete vědět, kolik se v našem kraji uskutečnilo loni svateb? Jaká krajská obec je nejmenší? Kolik sociálních služeb funguje v našem regionu? To je jen střípek informací, které nabízí krajský datový portál. Je to webová stránka, která zpracovává obrovské množství informací do přehledných celků, ve kterých se dá snadno orientovat. Už nyní nabízí například 300 ukazatelů v grafech nebo sady datových karet, které graficky zpracovávají řadu statistických údajů o našem regionu,“ říká první náměstek pro inovace a informační technologie Pavel Bulíček.

Uživatelé na datovém webu zjistí, jak vypadá Královéhradecký kraj z pohledu statistických dat. Výstupy se zde nacházejí v různých formách a na základě těchto údajů je možné vytvořit podklady k různým rozhodovacím procesům, případně je studenti mohou využít jako podklady pro své práce.

Pro pohodlné sdílení informací slouží takzvané datové karty. Z nich lze vyčíst řadu zajímavých informací, které poskytují ucelený obraz o regionu. Tyto karty lze pohodlně sdílet, analyzovat či srovnávat s jinými roky.

„Na podobě datových karet spolupracujeme s profesionálními grafiky i studenty hronovské Střední průmyslové školy Otty Wichterleho, kterou kraj zřizuje. Inspirací pro tyto karty a velkou pomocí pro vytváření krajského datového portálu byl brněnský datový portál data.Brno. Chtěl bych také velice poděkovat všem zaměstnancům krajského odboru analýz a podpory řízení, díky kterým náš portál mohl vzniknout. Velkou pomocí byli i pracovníci Centra investic, rozvoje a inovací a zástupci jednotlivých odborů krajského úřadu, kteří pomohli nasdílet velké množství dat,“ poznamenává náměstek Bulíček.

Datový portál však funguje i jako velmi užitečný a přehledný rozcestník. Královéhradecký kraj má 15 portálů a 29 aplikací, které poskytují cenné informace pro veřejnost. Je to například portál regionálního rozvoje zaměřený na dobrou praxi, dotace a chytrá řešení nebo krajský dotační portál, případně aplikace mapující výkresy územních plánů obcí. Část webu www.datakhk.cz je tak speciálně věnovaná těmto portálům a uživatele snadno nasměřuje na příslušné internetové stránky k informacím, které hledá.

„Cílem přehledu je, aby se na žádný z těchto portálů a aplikací nezapomnělo, za každým z nich se skrývá velké množství práce úředníků a dalších odborníků nejen z krajského úřadu,“ doplňuje Pavel Bulíček.

Krajský datový portál obsahuje také nový katalog 55 sad otevřených dat a umožňuje zcela jiný pohled běžným uživatelům na zpřístupněné datové sady. Kraj otevřená data poskytuje již od roku 2018, uživatelé mají díky tomu volný přístup k informacím například ze školství, veřejné dopravy či krajských příspěvkových organizací.

Přidejte komentář:

Diskuse je uzamčena pouze pro registrované uživatele.
Pokud se chcete do diskuse zapojit, zaregistrujte se nebo se přihlaste

Diskuze k článku:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)