Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • ČR a Broumovsko
  • Po osmi letech začaly práce na posledním úseku D11 u Hradce Králové

Po osmi letech začaly práce na posledním úseku D11 u Hradce Králové

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

Středa, 23. července 2014

Po osmi letech začaly práce na posledním úseku D11 u Hradce Králové

V úterý odstartovala dostavba posledního úseku dálnice D11 do Hradce Králové. Stavbaři se na D11 vrátili po osmi letech a začnou pracovat na těch částech stavby, které jsou časově nejnáročnější. Jde především o mosty a křižovatky. Řidiči by se po novém úseku měli projet v srpnu roku 2017.

"Věřím, že naše ambice zprovoznit tento úsek za dva roky a za tři ho zcela dostavět bude naplněna," řekl na slavnostním zahájené dostavby premiér Bohuslav Sobotka. Zároveň poděkoval hejtmanovi Královéhradeckého kraje a primátorovi Hradce Králové, že dostavbu dálnice nenechali usnout. "Stavba dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové byla zahájena již v roce 1978, poslední úsek byl ale zprovozněn před osmi lety a od té doby se stavba nepohnula vpřed," reagoval ministr dopravy Antonín Prachař. Dokončením chybějící části dálnice v úseku Osičky – Hradec Králové v délce necelých 2,5 kilometru bude dálnice D11 dokončena až ke krajské metropoli.

Práce začnou na úsecích, které jsou časově nejnáročnější. Kromě pěti mostních objektů se jedná zejména o mimoúrovňovou křižovatku Kukleny. Ta je náročná i z hlediska organizace stavby, neboť se práce musí odehrát v takovém režimu, aby bylo možné stále zachovat provoz na silnici I/11, po které je vedena tranzitní doprava na trase Praha – Náchod.

Práce na pozemcích, u nichž zatím nebylo dořešeno majetkoprávní vypořádání, nejsou technologicky složité. Ministerstvo dopravy věří, že se podaří i tuto věc vypořádat a neohrozí zprovoznění celého úseku v předpokládaném termínu. Práce budou hotovy do tří let od začátku stavby, řidiči by nový úsek dálnice do Hradce Králové měli naplno začít užívat v srpnu roku 2017. Od Hradce Králové na česko-polskou hranici pak zbývá dostavět 70 kilometrů. Další etapou je pokračování na Jaroměř.

"Dálnice z Hradce Králové do Jaroměře je jednou z nejlépe projektově připravených dálnic a věřím tomu, že než bude úsek do Hradce Králové v roce 2017 zkolaudován, začne hned další etapa výstavby. Pozemky jsou vykoupeny z 92 procent, pomoci by nám měly i zákon o cenách výkupů nebo zákon o liniových stavbách, které jsou v legislativním procesu," řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Výstavbu těchto úseků ministerstvo ve spolupráci s ŘSD postupně připravuje. Trasa povede kolem Hradce Králové na Jaroměř v dálniční kategorii jako D11 a dále jako rychlostní silnice R11 přes Trutnov na Královec, kde se napojí na připravovanou polskou silnici S3.

Se zhotovitelem stavby, sdružením firem EUROVIA CS, a.s., Metrostav a.s. a Strabag a.s. se podařilo dojednat snížení ceny u dvanáct let staré smlouvy na tuto stavbu a to o zhruba 18% na konečných 1,1 miliardy korun.

Foto archiv Královéhradeckého kraje

Článek k tématu: Společná iniciativa zákonodárců zvolených za Královéhradecký kraj má první výsledky - dostavba dálnice D11 byla zahájena

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)