Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • ČR a Broumovsko
  • Povinnost pro řidiče od dnešního dne užívat zimní pneumatiky není jednoznačná. Pokud nehavaruje
banner

Povinnost pro řidiče od dnešního dne užívat zimní pneumatiky není jednoznačná. Pokud nehavaruje

RENÉ HERZÁN

Čtvrtek, 31. října 2013

Povinnost pro řidiče od dnešního dne užívat zimní pneumatiky není jednoznačná. Pokud nehavaruje

  V období od 1. listopadu do 31. března mají všechna motorová vozidla užívající pozemní komunikace (tedy silnice všech tříd) povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky, a to za předpokladu, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, nebo v případě, kdy je možné dle počasí předpokládat, že tato situace nastane v době provozu vozidla na komunikacích. Tato povinnost platí také na úsecích označených dopravní značkou zimní výbava. Takové však na Broumovsku nejsou.

Situace pro povinné zimní přezutí nastane v případech, kdy venkovní teplota klesne pod 4°C, sněží nebo mrholí, popřípadě prší při nízkých teplotách, mostní konstrukce mají teplotu pod bodem mrazu anebo je silnice ošetřena solí (která má účinnost pouze do 7 st.C). Podle výkladu zákona by tedy neměla policie uplatňovat sankce v případě, že v tomto období bude například jasné počasí a 15 stupňů nad nulou. Pokud ale nastane změna počasí během dne, je odpovědnost na řidiči.

V případě, že na Broumovsku vozidlo v současných ranních hodinách, kdy jsou teploty okolo nuly, havaruje, pojišťovna mu nemusí škodu uhradit.

Značky Zimní výbava a Zimní výbava konec jsou příkazové dopravní značky, které jsou v horní polovině označeny symbolem osobního motorového vozidla, v dolní polovině je vyobrazena sněhová vločka. V Náchodském regionu uvedené značky nejsou, instalovány jsou zejména v horských oblastech. Jedná se o úseky, kde jsou v zimním období vozovky obtížně sjízdné, nejblíže na Trutnovsku.

Policie České republiky před nastávajícím zimním obdobím upozorňuje všechny řidiče, aby v na silnicích dodržovali pravidla bezpečné jízdy. "Při jízdě na sněhu by měl každý dbát mnohem vyšší opatrnosti. Každý by měl při jízdě za zhoršených povětrnostních podmínek dodržovat větší odstup mezi vozidly. Před vjezdem do zatáčky by měl každý účastník silničního provozu brzdit s předstihem, aby zatáčku projel plynule. Každý by měl mít na paměti, že jen zimní pneumatiky vám v zimním období poskytnou při jízdě potřebné bezpečí," uvedl trutnovský policejní mluvčí Udo Ertner.

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)