Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • ČR a Broumovsko
  • Zrádný pneumokok vloni opět zaútočil na Královéhradecký kraj
banner

Zrádný pneumokok vloni opět zaútočil na Královéhradecký kraj

VÁCLAV RAMBOUSEK, NATIVE PR, S. R. O.

Sobota, 15. února 2014

Zrádný pneumokok vloni opět zaútočil na Královéhradecký kraj

Hygienici v Královéhradeckém kraji hlásí za rok 2013 třicet tři případů výskytu nebezpečné pneumokokové bakterie. Nejvíce nákaz pneumokokem bylo vloni evidováno v okrese Náchod (10 případů) a Rychnov nad Kněžnou (9 případů). V Královéhradeckém kraji si bakterie vyžádala šest obětí, z nichž polovina byli pacienti starší pětasedmdesát let.    

Statisticky nejnáchylnější jsou senioři

Dle předběžných dat Krajských hygienických stanic bylo v roce 2013 v České republice hlášeno přes tři sta případů invazivního pneumokokového onemocnění. "V uplynulém roce monitoruje Krajská hygienická stanice Královéhradeckého kraje celkem třicet tři nákaz pneumokokovou bakterií. Ve dvanácti případech se jedná o osoby starší pětasedmdesáti let a v devíti případech jde o osoby ve věkové kategorii od pětašedesáti do čtyřiasedmdesáti let," uvádí Bc. Veronika Krejčí z KHS Hradec Králové a dodává: "V šesti případech mělo bohužel onemocnění tak závažný průběh, že došlo k úmrtí pacienta."

Pneumokok má více podob

"Závažnost a průběh onemocnění se odvíjí od konkrétního sérotypu, kterým byl pacient nakažen. Pneumokok způsobuje nejčastěji záněty středouší, pneumokokové záněty mozkových blan (meningitidy) a také závažné pneumonie, které mohou v nejkrajnějších způsobech skončit až smrtí," doplňuje Bc. Krejčí. V České republice se přitom vyskytuje přes deset sérotypů bakterie pneumokoka, mezi něž také patří typ 19A, který způsobuje ty nejtěžší pneumokokové meningitidy nebo zápaly plic.

Nejspolehlivější ochranou je očkování

Onemocnění pneumokokovu infekcí lze předejít dostupným očkováním. Pro malé děti jsou na trhu k dostání dvě vakcíny. První očkovací látka pokrývá základní spektrum deseti sérotypů a je plně hrazena státem. Druhá z nich zahrnuje rozšířené spektrum třinácti sérotypů a je nutné si na ni doplatit. I senioři mají možnost nechat se proti pneumokokovým infekcím očkovat, avšak plošná vakcinace v České republice zatím zavedena není.

Průběh onemocnění

Prvotní stádium onemocnění pneumokokem připomíná běžnou chřipku. Je doprovázeno zvýšenými teplotami, únavou, bolestí svalů i kloubů, nadměrnou spavostí či nechutenstvím. Zákeřná nemoc však kulminuje velmi rychle a záhy začíná napadat jednotlivé orgány. Nejnáchylnějšími věkovými skupinami jsou v rámci společnosti malé děti a senioři nad 60 let, a to z důvodu oslabené imunity. U nejmenších se obranyschopnost formuje, u starších ročníků naopak ztrácí na intenzitě.

Foto CDC/Janice Carr

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)