Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • Zahraničí a Broumovsko
  • Americký velvyslanec v Broumově navštívil klášter, Masarykovu základní školu a undergroundový klub Eden
banner

Americký velvyslanec v Broumově navštívil klášter, Masarykovu základní školu a undergroundový klub Eden

René Herzán a Kateřina Ostradecká

Pondělí, 16. května 2016

Americký velvyslanec v Broumově navštívil klášter, Masarykovu základní školu a undergroundový klub Eden

V pátek 13. května v odpoledních hodinách zavítal do Broumova velvyslanec Spojených států amerických v České republice Andrew H. Schapiro. Během necelých pěti hodin toho stihl opravdu hodně. Nejdříve navštívil benediktinský klášter, pěšky přes Schrollův park došel do Masarykovy základní školy a na závěr svého broumovského pobytu poseděl v undergroundovém klubu Eden.

Svou návštěvu zahájil prohlídkou broumovského benediktinského kláštera, kde se přivítal s břevnovsko-broumovským převorem Petrem Prokopem Siostrzonkem, ředitelem Agentury pro rozvoj Broumovska Janem Školníkem a starostou města Broumov Jaroslavem Bitnarem.

Před branami klášterního kostela sv. Vojtěcha se velvyslanec nejprve setkal s Petrem Cirklem, který ho obdaroval historickou fotografií z roku 1947, jež zachycuje působení benediktinů z české komunity z Opatství sv. Prokopa v Lisle nedaleko Chicaga, odkud velvyslanec pochází. Host si pak prohlédl nejen kostel, ale i historickou klášterní knihovnu a novější, revitalizované části kláštera, v nichž se poté setkal s dalšími zástupci kláštera, města Broumov, broumovských firem a se starosty okolních obcí. Na závěr své návštěvy se velvyslanec ve freskovém sále Dominika Prokopa zapsal do pamětních knih kláštera, Vzdělávacího a kulturního centra a města Broumov.

"Dnes máme pátek a třináctého a tady pro pana převora to pravděpodobně není důležité, protože určitě není pověrčivý, ale pro mě osobně je to šťastný den. Je velmi důležité poznávat nová místa v České republice, a proto mě velmi mrzí, že tady se mnou dnes není moje žena, protože vidět takhle krásné místo je opravdu speciální a tato návštěva byla velmi inspirující. A budu se těšit, pokud někdo z vás bude mít možnost navštívit Spojené státy a poznat naši kulturu a náš způsob života," řekl Andrew H. Schapiro při návštěvě broumovského kláštera.

Po návštěvě kláštera americký velvyslanec spolu s Jaroslavem Bitnarem pěšky přešel k Masarykově základní škole, kde ho před budovou přivítala ředitelka školy Vlasta Humlová a další učitelky.

"Pan velvyslanec navštívil kroužek s názvem Klubík, který vede školní psycholožka Barbora Krtičková. Klubík je primárně určen těm žákům, kteří jsou introvertní, a mají problémy se vztahy v kolektivu. Žáci se v Klubíku věnují činnostem, které jejich handicap odbourávají. Pomocí aktivních činností výtvarných, rukodělných nebo jazykových se učí sociálním dovednostem," uvedla Vlasta Humlová.

V Klubíku se občas také vaří - což děti převedly i panu velvyslanci. Ten si pochutnal na tvarohových knedlících s jahodami, o nichž prohlásil, že to byly nejlepší knedlíky, které jedl. Děti mu za tuto pochvalu věnovaly kuchařskou zástěru s jejich podpisy a malou kytičku. Potom se Andrew H. Schapiro sešel s pedagogy Masarykovy základní školy a s hosty - Evou Kašparovou - ředitelkou Centra sociálních služeb Naděje, s Milošem Andršem - vedoucím odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu v Broumově, s Dášou Zbořilovou, která zastupovala DDM ULITA a s rodiči žáků školy.

"Hlavním tématem rozhovoru bylo představení systému vzdělávání v Masarykově základní škole, péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, systému včasné péče o žáky a návaznosti na sociální služby. Pan velvyslanec poté kladně zhodnotil představení našich aktivit a popřál nám mnoho úspěchu v naší činnosti. V závěru schůzky podepsal historickou pamětní knihu," dodala Vlasta Humlová.

Andrew H. Schapiro potom se svým doprovodem přijel do undergroundového klubu Eden, kde ho v památečním saku, ve kterém se setkal i s Václavem Havlem, přivítal provozovatel klubu Stanislav Pitaš. Velvyslanec si odložil kravatu, prohlédl si klub a následovala neformální debata s pozvanými hosty na široké spektrum témat.

Foto z kláštera Lenka Židová

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Telefon: +420 777 314 251
Email: rene.herzan@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)